Од нашег дописника
Атина – Годину дана од првог карантина Грчка се поново, и то на бар још две седмице, додатно „закључава” како би се обуздало неконтролисано ширење епидемије. Број новозаражених прелази 2.500 дневно, те се у болницама, које све теже издржавају притисак нових пацијената, води битка за сваки респиратор и кревет који се ослободе.
Суштински, нове мере нису много промениле живот Грка, који су, практично, у карантину дуже од четири месеца, од када је ограничено кретање и откад траје полицијски час, не раде продавнице и угоститељски сектор, фризери, теретане... Разлика је једино у томе што су строге мере сада проширене на целу земљу, не више само на Атину, Солун и области у којима је стање било критично. До 16. марта, у целој Грчкој се у продавнице, до банке или поште излази само уз одобрење путем СМС-а, и то само у окружењу не већем од два километра. Дозвољен је излазак с кућним љубимцима недалеко од места становања, свака шетња се дозвољава, али под условом да се иде пешке или бициклом и опет не даље од куће. Полицијски час у главном граду и Солуну остаје од 21 сат до 5 сати ујутру, док се у осталом делу земље помера на 19 сати, школе су затворене, а полиција ће појачати контролу.
До даљег је на снази и забрана уласка у Грчку грађанима ван ЕУ, обавезан је ПЦР тест, национална авио-компанија „Егејан”, после два лета према Србији током ове седмице, које је увела после више месеци паузе, због пооштрених мера опет је престала да лети према Београду.
Вакцинација иде спорије, јер је до сада њоме обухваћено само милион људи, што је један од разлога да се пооштре мере. За странце у Грчкој и даље нема никаквог решења и нејасно је хоће ли уопште бити вакцинисани и када би то могло да се догоди. Министар здравља Василис Кикиљас није крио забринутост у тренутку објављивања новог „закључавања” јер, како је рекао, „регион око Атине је у ’тамноцрвеној боји’: 2.702 случаја у једном дану, пораст броја пацијената на респираторима на 431, али и поновни раст броја умрлих, више од 40 дневно – знакови су за узбуну”. Министар здравља саопштава да се шире мутирани, „британски сој” вируса, регистрован у 1.667 случајева, и „јужноафрички”, пронађен код 48 пацијената, с тим што нико од ових људи није путовао ван земље. По речима Кикиљаса, све више оболевају млађи људи, има случајева и међу децом, а оболела је и беба од месец дана.
Последњи пораст броја оболелих постао је претежак за здравствени систем Грчке, јер у болницама, судећи по изјавама лекара које преносе локални медији, више нема места. Ове информације потврђује и министар Кикиљас, који каже да је „стање у болницама у Атини више него критично”. Зато је одлучено да се у ковид систем укључе и приватне болнице, којих је у Атини и Солуну довољан број и које су се обавезале да, и поред противљења које су до сада показивале, обезбеде део капацитета за ковид пацијенте.
Пораст броја оболелих брине грчку владу, која је планирала да крајем априла или почетком марта већ отвори туристичку сезону. О плановима се и даље говори, али је јасно да ће много зависити од става који ће према признавању и увођењу сертификата о вакцинисању, као и отварању граница, заузети ЕУ. Грчка је спремна да билатералним договорима решава ово питање, али ће и ту опет морати да се чује мишљење европских партнера.