понедељак, 19.04.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
четвртак, 18.02.2021. у 21:08 Драган Тодоровић
ШЕСНАЕСТИНА ФИНАЛА ЛИГЕ ЕВРОПЕ

Павков продужио Звездину наду

Седмоструки шампион Европе, био надомак циља, али је у последњим секундама меча голгетер Милан Павков постигао гол наде за реванш, који је на програму за седам дана у Италији: Црвена звезда – Милан 2:2 (0:1)
(Фото Бета)

Главни протагонисти тоталног фудбала ће засигурно након меча рећи: то може само Црвена звезда. Да се издигне онда када јој је најтеже и када је многи отписују. Али, Црвена звезда је знала шта хоће, знала је како да се на достојанствен начин супротстави седмоструком шампиону Европе и да му на крају зада тежак ударац. Када се готово мало ко надао, уследио је невероватан велеообрт. Уследио је центаршут Филипо Фалка са десне стране, лопта је ишла у петерац ка Звездином голгетеру, Милан Павков је испред Донаруме високо полетео. Баш онај исти херој као против Ливерпула и у свом препознатљивом стилу затресао мрежу ривала за великих 2:2! У овом величанственом подвигу, који је остварен са играчем мање, јер је домаћин пуних петнаест минута играо без искљученог Милана Родића, мало је рећи да је српски шампион надвисио самог себе.

Пре новог, шестог по реду двобоја нашег и италијанског првака, традиција супарништва, убедљиво је била на страни угледног госта. Звезда, која се дуго оштрила за овај сусрет, имала је своју рачуницу. У новој ери фудбала, у ово модерно доба спорта, све богатији власници врхунских клубова, међу које свакако спада и тим са севера Италије, издвајају огроман новац за најбоље играче. Зато и не чуди да је екипа Милана у овај предстојећи двобој ушла као изразити фаворит, са таквим фудбалским асовима попут Манџукића, Ребића, Кастиљеха, али и асовима који су на клупи чекали својих ,,пет минута”..

Звезда је имала доста среће, посебно у најранијој фази игре. Најпре у 5. минуту када је Кастиљехо из недозвољене позиције погодио Борјанову мрежу, а други пут у 11. минуту када је након поготка Ернандеза Милан почео да слави. Међутим,  на срећу домаћина та радост је кратко трајала пошто је судија Сидропулос  проценио да се Миланов бек, пре него што је затресао Звездину мрежу, послужио руком. Од тог момента Звезда у потпуности мења лице на терену, па са новом фудбалском идејом, а то је да буде што даље од свог гола, започиње једно ново поглавље. Борјан се врло брзо искупио за онај почетни ,,промашај,, па је тако након одличног ударца Радета Крунића са око двадесетак метара, сигурно спасао погодак. Он је лепом парадом спасао своју мрежу, улио додатно самопоуздање себи али и саиграчима. Тек толико да се Звезда мало тргне, након великог притиска.

Наш шампион је брзо одговорио. На средини терена су лепо искомбиновали Фалћинели и Бен, уследио је одличан пас у празан простор ка Мирку Иванићу, који је на леђима имао Ромањолија. Ипак, некако је у паду успео да захвати лопту која је на срећу Донаруме ишла право у у његово тело.

Главна идеја водиља Звездиног младог тренера бар у почетној фази игре, била је да његова екипа најпре неутралише главне гостујуће нападаче, пре свих Ребића и Манџукића. Имали су гости у 23. минуту сјајну шансу, када је репрезентативац Босне и Херцеговине Раде  Крунић велемајсторски примио лопту испред Звездиног шеснаестерца, затим је успео да је у трку маетрално дода до Ребића, коме се потпуно отворио пут ка нашем голу. Ипак, на нашу срећу, Ребић је шутирао тик изнад пречке, тек толико да голман Борјан одмахне.

Често је задња линија Црвене звезде била под перманентним притиском, као да је Пиоли желео да његов тим што пре стигне до гола. Али, није се уплашила Звезда, чак шта више одлични Мирко Иванић је на великом искушењу ставио сјајног Донаруму, када је са неких двадесет и пет метара сјајно шутирао.

Младим играчима попут Његоша Петровића, који је био стартер, потребна је слобода изражавања да би се развио као креативни играч. Зато га његов учитељ често храбри  и подстиче да у сваком моменту испроба вештину без страха од неуспеха. А овакви мечеви, посебно са великанима европског клупског фудбала, посебна су прилика и инспирација да млади играчи са ових простора дођу до пуног изражаја.

Звезда је била компактна у одбрани. Високи Милуновић, све бољи Панков и Дегенек, љубоморно су чували свој гол, па су Хрвати, Ребић и Манџукић, као и Крунић, имали доста тежак задатак да пробију чврст бедем испред Борјана. Звезда је ишла и на ту карту да доминира у ваздуху, где је много пута до сада неприкосновен био Немања Милуновић.

Убрзо су пред сам крај првог полувремена Миланову екипу обузели не мали проблеми. Неуморни Бенасер се пожалио на повреду задње ложе, па је Пиоли морао брзо да реагује , уместо њега на терен пошаље Тоналија.

И онда, уместо да Звезда мирно приведе први део поглавља, наш тим се саплиће у свом дворишту. Играо се  42. минуту. До тада одлични Панков који је имао најбољу намеру, да интервенише испред свог петерца, лежећи на земљи видео је како лопта пузећи иде ка мрежи. Он се тада сигурно питао, шта ће бити са ,лоптом коју је послао сјајни Кастиљехо. Да ли ће након његове неспретне интервенције  лопта отићи у сам угао или ће проћи поред стативе. Ипак, на његову и нашу велику жалост лопта је добила нежељени правац и практично испод руку немоћног Борјана завршила иза леђа. Права штета, што бар још који минут наш шампион није издржао: Црвена звезда – Милан 0:1!

Звезда је видевши, да може да се супроостави моћном Милану, у наставку потпуно окуражила . Најпре се Бен беспотребно поигравао, па је у 47. минуту пропала велика шанса. А онда пет минута касније Грк оправдано и без двоумљења показује на белу тачку. До тада, одлични и упорни Дијего Фалћинели је кренуо идлучно ка голу, преварио је Тоналија, и онда када је дошао испред Ромањолија шутирао је у паду а лопта је погодила капитена Милана. Канга ѕсе затим одважио да узме лопту када је најтеже, погледао је где се високи чувар Милана налази, уследио је оштар и прецизан ударац са једанаест метара. Звезда је успела да изједначи: Црвена звезда – Милан 1:1!

Овај исти тандем који је домаћину донео велику радост сјајно је дејствовао и у 55. минуту. Италијан Фалћинели се најпре добро заградио, затим лепо примио лопту, коју је потом успео да спустио ка Канги, који је био у пуном налету. Уследио је ударац са преко двадесет и пет метара, али је лопта отишла далеко од Донаруминог гола...

Није Звезда дуго издржала, јер су потом налети гостију били још снажнији.  Играо се 59.  минут када се Грк поново одлучио да покаже на белу тачку. Несрећни и неспретни Радован  Панков  се, пошто је Ернандез ушао дубоко у Звездин шеснаестерац,  наслонио на  Милановог бека, који је пао као покошен. Исти фудбалер је узео лопту и био прецизан са 11 метара: Црвена звезда – Милан 1:2!

Станковић се затим одлучио да изведе Бена а да у игру уведе свежег и одморног  Филипо Фалка, најновије појачање у зимском прелазном року. Али, гости су знали да се још боље организују, да чувају капитал са којим ће за седам дана дочекати Београђане.

У финишу утакмице домаћин је остао са играчем мање, пошто је Родић добио други жути картон. Наш тим је тада пред собом имао још тежи задатак, и то против ривала који је у свом стилу завршио тешко гостовање са реалном амбицијом да настави започети пут у Европи.

Стадион: ,,Рајко Митић,,.- Играно без присуства навијача.- Судија: Тасос Сидропулос (Грчка).- Стрелци:  Панков 42. минут (аутогол), Канга 52. (из једанаестерца), Ернандез 61. (из једанестерца).- Жути картон: Милуновић,  (Црвена звезда), Тонали (Милан).- Црвени картон: Милан Родић (Црвена звезда) 77, Павков 90. минут

Црвена звезда: Борјан 6, Милуновић 7, Панков 5,5, Дегенек 6, Гобељић 6 (од 74. Гајић-), Канга 7, Петровић 7 (од 80. Саного-), Родић 6, Бен 6 (од 62. Фалко 7), Иванић 7 (од 80. Бакајоко-), Фалћинели 7 (од 80. Павков 8).

Милан: Донарума 7, Калулу 7, Томори 7, Ромањоли 7, Ернандез 7,5 (од 77. Далот-), Бенасер – (од 39. Тонали 6), Меите 6, Крунић 7, Кастиљехо, Ребић 7 (од 46. Леао 7), Манџукић 6 (од 82. Чалханоглу-).