Нови Сад – Још не можемо да кажемо да се тешко повређени ватерполиста Данило Икодиновићизвукао из животне опасности, али извесно побољшање његовог здравља, односно општегстања организма у односу на претходни дан охрабрује нас и очекујемо да се таква тенденција настави – изјавио је јуче др Зоран Ђерманов, управник Одељења за ургентну хирургију Клиничког центра Војводине у Новом Саду.
Најзначајнија вест је да је накнадним претрагама утврђено да нису повређени витални органи, укључујући и мождане функције, што, према речима др Ђерманова охрабрује конзилијарни тим који се бори за његов живот, али да је још немогуће дати било какве поузданије прогнозе.
Његово стање је, додуше, стабилно, али лекари су се и јуче уздржали од коментара o могућем развоју ситуације, пре свега због комплексности његових повреда, нарочито десне руке, услед којих је прва операција прошле суботе увече, када је примљен после саобраћајне несреће на путу Нови Сад – Зрењанин, трајала скоро осам часова.
– Предузимамо све неопходне мере и у том погледу посебно водимо борбу за спасавање његове десне руке која је веома тешко страдала, почев од прелома надлактице до уништавања виталних крвних судова и нерава, укључујући и друге врсте повреда и раздеротине меког ткива. Чинимо све да му се рука сачува, али, ипак, у ситуацији у којој се налази Икодиновић, на првом месту је борба да му омогућимо да преживи, односно да се настави даље и значајније побољшање општег стања организма – указали су јуче чланови конзилијарног тима.
Због тога се, како каже др Ђерманов, наставља примена најделотворнијих мера интензивне терапије, а током јучерашњег дана обављен је конзилијарни преглед специјалиста грудне хирургије и ревидирање досадашњих.
Оно што је утврђено испитивањима, укључујући и лабораторијска (налази су охрабрујући и у прихватљивим границама) огледа се и у реаговању пацијента. Он помера обе ноге и леву руку (десна која је страдала је фиксирана). Ипак, право стање функционисања екстремитета биће могуће утврдити када се Икодиновић пробуди, а тада ће бити могућа и комплетна и поуздана процена неуролошких функција.
Он је и даље без свести, али по речима лекара, то је неопходно како би му се сачувала снага и способност да се организам избори за очекивани бржи опоравак. У том циљу већ сада су извесне потребе за новим хируршким захватима који ће зависити од стања његовог организма.
Будући да за здравље прослављеног репрезентативца у ватерполу влада велико интересовање у јавности, члановипородице су, уз захвалност због бриге коју медији, пријатељи и целокупна јавност испољавају о Дачиној судбини, упутили и молбу за стрпљење у ишчекивању повољнијег тока његове борбе за живот, како би породица била поштеђена додатних траума.
Јуче је у Клиничком центру Војводине боравила министар омладине и спорта Снежана Самарџић-Марковићкоја је разговарала са лекарима и особљем који брину о Икодиновићу, а потом и са новинарима.
– Дошла сам да се и лично уверим у напредак здравственог стања нашег ватерполисте и у квалитет неге која му се пружа и желим да умирим јавност и личним увидом да медицински стручњаци у Новом Саду чине максимални напор и предузимају апсолутно све мере у његовом збрињавању. И професионална и техничка нега и услови које за то он овде има су апсолутно на највишем нивоу – рекла је Снежана Самарџић-Марковић.
Подсетимо, Данило Дача Икодиновић, наш прослављени ватерполиста, заслужан за највиша светска признања наше репрезентације, допремљен је на Одељење интензивне хирургије у суботу 28. јуна око 21 час, након саобраћајне несреће на путу Нови Сад – Зрењанин, без свести и у изузетно критичном стању. Одмах је отпремљен у операциону салу где је тим најискуснијих хирурга над њим целе ноћи изводио захват који је трајао скоро осам часова, успевши да му поврати виталне животне функције.
До несреће је дошло када су Данило Икодиновић, управљајући мотором „јамаха” и возач „застава корала” који је ишао у истом смеру једновремено покушали да претекну трактор са цистерном који је ишао испред њих. Том приликом, возач аутомобила је лакше повређен, док је Икодиновић слетео са мотором ван коловоза „летећи” кроз ваздух око 15 метара. Кацига коју је имао и коју су скинули тек новосадски хирурзи у операционој сали, заслужна је што, по свему судећи, није погинуо на самом месту удеса.