Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да најављене додатне мере финансијске помоћи привреди и грађанима, који су погођени кризом изазваном коронавирусом, још нису коначне, да се разматрају још неки аспекти и да још увек нема пројекције колико ће коштати буџет, преноси Бета.
„Те мере још увек нису коначне. Ми још гледамо неке аспекте, да ли да идемо на један или други начин, али још увек немамо финалне финансијске пројекције колико ће то коштати”, казала је Брнабић новинарима.
На питање да ли је помоћ намењену грађанима, требало да добију само најугроженије категорије и да ли би подршка била ефектнија са социјалним картама, Брнабић је подсетила да социјалних карата још нема.
„Нико нам није оставио социјалне карте и уређен механизам социјалне заштите на који данас можемо да рачунамо. Радимо на томе и Влада Србије је усвојила Предлог закона о социјалним картама и упутила их у Скупштину”, рекла је премијерка.
Навела је да Србија није смањивала обим подршке социјалне помоћи угроженим категоријама, а у неким случајевима је и повећана, али да без обзира на то, држава жели да подржи и све остале грађане Србије.
„Угрожене категорије и даље имају посебан статус, а ово је мера подршке читавом становништву Србије. Ово су ванредне околности, потребан је оптимизам, вера у своју државу, у привреду, у свој буџет и ту веру смо на најбољи могући начин дали са оних 100 евра”, казала је она.
Брнабић је указала да помоћ може да се реализује и на други начин, али сматра да је оно што је урадила Србије 2020. дало резултат.
„Не знам зашто би радили нешто другачије, ако већ имамо такве резултате. Задовољна сам са свим мерама и какве су резултате дале током 2020. и могу само да се надам да ће све што сада радимо дати исте такве резултате”, казала је она.
Додала је да је Србија најбоље промишљала како да се помогне привреди и становништву.
Потврдила је да је одлука, о давању нове финансијске помоћи грађанима и пензионерима због кризе изазване пандемијом коронавируса, била заједничка одлука Владе Србије и председника.
Она сматра да је у оваквим околностима најбоље да се заједнички ради, „јер такав модел даје најбоље резултате”.
Подсетила је да је у време ванредног стања председник Александар Вучић водио тај привредни део кризног штаба, „који је у сарадњи са владом донео најбољу могућу одлуку, а резултати се виде по томе да је Србија најуспешнија економија у Европи у 2020. години”.
„Тако да ја тај модел не бих мењала”, рекла је Брнабић.