Четири деценије стар проблем житеља насеља Дубоко на Умки, познатог по клизишту, накривљеним и урушеним кућама које „беже” ка Сави коначно би могао да буде решен. Ових дана, како је рекао Срђан Коларић, председник општине Чукарица, издата су и прва решења за експропријацију земљишта и објеката. То значи да ће они суграђани који имају дозволу, али и забрану коришћења објекта и налазе се у зони која је предвиђена за расељавање Регулационим планом насеља Умка моћи да добију накнаду за своју земљу и куће.
Поднето је стотинак предлога за експропријацију, а донето десет решења и то за објекте који су укњижени са чистом имовинскоправном документацијом, а за које су се њихови власници сагласили да могу да буду одузети. За остале предмете поступак је у току, странке прибављају оставинска решења, исправљају грешке у својој документацији, а државно правобранилаштво доставиће вештачење вредности објеката које је значајно за доношење решења о експропријацији и за сам поступак одређивања накнаде – рекли су у општини Чукарица.
Експропријација, односно одузимање земљишта и објеката, био је једини начин да држава реши проблем људи из Дубоког и да они буду обештећени.
Према првим информацијама, за овај посао обезбеђено је 3,5 милиона евра, али ће тек у поступку накнаде, у односу на величину катастарских парцела и вредност објекта, моћи да се утврди колико ће коме новца бити исплаћено.
Одељење за имовинскоправне и стамбене послове на Чукарици сада води управне поступке за сваку појединачну непокретност и после окончаног поступка доноси решење о експропријацији. На свако решење постоји законски рок жалбе од 15 дана, када протекне рок за жалбу и нико не поднесе жалбу решење постаје правноснажно.
По мишљењима стручне јавности, клизиште Умка – Дубоко је једно од највећих клизишта на овим просторима, а његов настанак везан је са геолошком грађом терена и близином реке Саве. Проблем на овој локацији појавио се још почетком прошлог века када је почело насељавање ове нестабилне падине.
– До усложњавања процеса клизања терена долази после увођења водовода. Насеље добија водовод, али не и канализацију. Површинске и отпадне воде се неконтролисано сливају ка Сави, а тада настају и прва оштећења на стамбеним и викенд објектима. Већина тих објеката сада има значајна оштећења, а много њих се и срушило. Према неким проценама, реч је о више десетина кућа и викендица – кажу у општини Чукарица.
Грађевинске дозволе за објекте који су изграђени на том подручју прибављане су шездесетих и почетком седамдесетих година, али због изградње хидропостројења низводно од Саве и Дунава седамдесетих година прошлог века стање је почело да се погоршава. Због тога они који до тада нису прибавили употребне дозволе, а изградили су објекат у дозвољеним габаритима, нису могли ни да добију употребну дозволу јер се клизиште активирало и постало видљиво. Оно је чак обележено у Регулационом плану насеља Умка који је усвојен 2003. године.
Осим што је клизиште многе власнике објеката оставило без крова над главом, оно непрестано узрокује проблеме на државном путу Београд–Обреновац, који пролази преко његовог средишта. Оно отежава и успорава саобраћај због великих деформација на коловозу. Због тога се сваке године уз део крај пловног пута Савом наносе слојеви асфалта. Њихова дебљина на појединим деловима саобраћајнице износи и неколико метара.
– Постојало је неколико планова санације клизишта на Умки. Према проценама стручњака, најбољи начин био би насипање каменом обале Саве, како би сремски део примио удар који поткопава локацију код Умке. Али, тај план је могуће остварити само у склопу већег пројекта, попут изградње пута – кажу у општини Чукарица. Било је разних покушаја да се помогне људима из овог дела Умке. Један од њих било је и расељавање становништва. План је подразумевао да се изграде куће и доделе на коришћење онима који су социјално најугроженији, а имају забрану коришћења објеката. Ти покушаји су пропали због нерегулисаних имовинскоправних односа на локацији у Остружници на којој је било предвиђено грађење кућа.
Да би коначно дошло до расељавања, Влада Републике Србије је у јануару прошле године на предлог Државног правобранилаштва утврдила јавни интерес за експропријацију објеката, односно административни пренос непокретности да би се санирало клизиште и то у сагласности са Регулационим планом Умке.