„Вакцинација траје краће, него просечна српска расправа о томе. Уђеш, вакцинишеш се, сачекаш мало, изађеш и готово. То је све”, прича један старији суграђанин кога смо срели на Београдском сајму, где се такође обавља вакцинација грађана. „Кинеза”, прича са осмехом, примио је јуче у Хали 11, а пријавио се пре две недеље. Све укупно, како је рекао, без чекања, које је обавезно након што се прими вакцина, трајало је око 40 минута.
Пре него што закораче у сајамску халу, 11 или 3, суграђанима се мери температура и дезинфикују се руке.
Након мерења температуре, одлазе до једног пулта, где попуњавају формулар, уписују податке који остају у тајности, потписују да су сагласни да приме вакцину, а потом следи разговор са лекаром. Стручњак поставља питања у вези са хроничним болестима, алергијским реакцијама, трудноћи и другим појединостима које се тичу здравља...
Како смо и сами могли да чујемо, пошто су наши репортери били међу онима који су јуче примили прву дозу вакцине, особе које су некад доживеле анафилактички шок због алергијске реакције, не вакцинишу се кинеским цепивом. На Београдском сајму, за сада, суграђани могу да приме само кинеску „Синофарм” вакцину, а довољно је да код себе имају личну карту. Љубазни и стрпљиви лекари, „наоружани” маскама, одговарају на сва питања у вези са имунизацијом. Након што примите вакцину, напомињу лекари, потребно је да сачекате између двадесет и тридесет минута како би се испратила реакција. Разговор између медицинских стручњака и грађана обавља се у просторијама које личе на боксеве. После консултација, следи сусрет са момцима и девојкама који седе иза тзв. „ИТ пулта”, где се обављају последње формалности у вези са вакцинацијом, а потом на ред долази „завртање рукава”. Волонтери, одевени у скафандере, на којима су маркером исписана њихова имена, али и шаљиве поруке и поздрави, испраћају грађане до места где ће примити вакцину. Неки од њих, како смо успели да приметимо, оклевају у последњем тренутку, нешто споријим кораком одлазе тамо где треба да седну на столицу, осврћу се за собом... Ипак, бар док је наша екипа била присутна, нико се није предомислио. Суграђани сами бирају да ли ће своју дозу вакцине примити у леву или десну руку.
– Уопште не боли! – коментарише једна жена, а потом одлази у „Чекаоницу”. Они који су управо примили вакцину седе на столицама, разговарају, читају новине, а све време су присутни медицински радници, који прате ситуацију. С времена на време, прилазе грађанима и питају их да ли их боли место убода, како се осећају, напомињући да им стоје располагању у сваком тренутку.
– Љубазни, професионални, стрпљиви – коментаришу они који су јуче примили вакцину понашање медицинара, док седе у „Чекаоници”.
Како смо приметили, међу онима који су примили вакцине, али и чекали у реду, углавном су пензионери. Претходних дана, како се незванично сазнаје, док су своју дозу вакцине могли да приме и они који се нису раније пријавили, пред улазом у халу отезали су се редови. Испред хала јуче, међутим, није било гужве, нити неспоразума са момцима из обезбеђења. Људи су пристизали мало уочи заказаног термина, а преко реда, како смо уочили, могли су да уђу само они који се отежано крећу.
– Не плашим се да примим вакцину против вируса корона. Не вакцинишем се први пут у животу, тако да не видим зашто бих се бојала. Мој супруг се вакцинисао пре два дана, све је добро организовано – сведочи Бранка Мирковић, коју смо срели испред хале три.
Неки од окупљених који су примили цепиво, кажу да су очекивали компликовану и спору процедуру, међутим, пријатно су се изненадили због тога што је све беспрекорно организовано.