Рат припадника црногорског „шкаљарског” и „кавачког” клана не јењава. Брутална међусобна убиства дешавала су се у Србији, Шпанији, Немачкој, Аустрији, Холандији и Грчкој, а ако је судити према последњим догађајима, требало је да буду настављена тамо где је рат два клана и започео – у Црној Гори.
Протекле недеље, црногорски инспектори успели су да спрече ликвидације две „безбедносно интересантне особе” и за Србију и за Црну Гору – Вељка Беливука који се, према незваничним информацијама, у нашој земљи доводи у везу са многим за сада неразјашњеним криминалним догађајима и Марка Љубише Кана, црногорског држављанина који је три пута избегао убиство и близак је Луки Бојовићу.
Због сумње да су планирали ликвидацију Будванина Марка Љубише Кана, безбедносно интересантне особе како су га окарактерисали државни органи Црне Горе, одлуком Вишег суда у Подгорици, Краљевчанима Лазару Илићу и Страхињи Савићу, јуче је одређен притвор до 30 дана. Приликом хапшење протеклог петка, код Илића који је у Србији осумњичен за убиство Александра Шарца у октобру прошле године, пронађен је пиштољ и телефон са крипто заштитом.
Љубиша важи за припадника барско-будванског клана којим је руководио сада покојни Лука Ђуровић и човека блиског Луки Бојовићу. Више година је боравио ван Црне Горе, углавном на подручју Београда у којем има два стана. Раније је често виђан у друштву Небојше Стојковића, вође раковичког клана, као и Звонка Матеовића, некадашњег телохранитеља Жељка Ражнатовића Аркана.
До сада је три пута избегао убиство. На њега и двојицу његових пријатеља док су седели на тераси будванског локала „Корковада”, крајем августа 2019. године пуцао је непознати нападач. Том приликом рањени су његови пријатељи Драган Марковић и Горан Словинић, док је он успео да избегне метке.
Пре овога, Кан је преживео два напада – оба у Београду. У ноћи између 6. и 7. јуна 2009., рањен је на паркингу Београдске арене, после утакмице Партизан–Панатинаикос. Непознати нападачи у њега су испалили неколико хитаца и погодили га у врат. Према информацијама полиције, верује се да је позадине ове пуцњаве била сукоб црногорских криминалних кланова који делују на подручју Београда.
Други пут на Љубишу је пуцано 2. марта 2013. године, такође у Новом Београду. Иако четири пута погођен у врат и груди, успео је да дође до Хитне помоћи. Главна делатност барско-будванске криминалне групе је продаја наркотика.
Готово истовремено са хапшењем Илића и Савића у Будви, у Тивту су приведена тројица мушкараца која су, према незваничним информацијама, по наредби Јанка Вукадиновића, особе блиске „шкаљарском клану”, на тиватском аеродрому требало да убију Вељка Беливука (36), званог Веља Невоља, вођу једне Партизанове навијачке фракције и његовог пријатеља Марка Миљковића.
Према сазнањима „Политике”, црногорска полиција испитује да ли су осумњичени били припадници „шкаљарског клана” или је формирана нова криминална група, која би у будућности могла да буде пандам „шкаљарцима” и „кавчанима”. Друга опција је, кажу саговорници нашег листа, мање извесна.
– Не верујем да је створена нова криминална група с обзиром на то да је за то потребно време. Најпре треба „регрутовати” људе, проверити њихову оданост, а после их укључити у посао, а све то изискује много времена. Вероватније је да су они „изабрани”, односно да су они који су их ангажовали проверили колико су способни и да ли су спремни да изврше најтежи злочин. У пракси се за такве послове дају и велики износи новца – наводи „Политикин” саговорник из МУП-а.
Беливук веровао да ће га Звицер заштитити
Беливук је, чини се, у Црну Гору отишао без „првог прстена обезбеђења” верујући да ће му Радоје Звицер, један од вођа „кавачког клана” код кога је био у посети гарантовати безбедност. Тројица припадника његовог обезбеђења и људи од поверења, подсетимо, ухапшени су крајем децембра прошле године због сумње да наоружани зауставили комби предузећа „Виторог” и претукли возача.
Вукотић поднео кривичну пријаву против полиције
Јован Вукотић, један од вођа „шкаљарског клана”, поднео је Специјалном државном тужилаштву кривичну пријаву којом више полицајаца сумњичи да су му 22. октобра прошле године у Котору наредили да дође у тамошњу полицију, где је требало да буде убијен.
– Тога дана, 22. октобра Јована Вукотића је пре самог уласка у тунел са которске стране, док се кретао својим возилом, без било каквог разлога, зауставила саобраћајна полиција Одељења безбедности Котор. После краћег разговора, те након што је несумњиво установљено да од стране Вукотића нема никаквог пропуста, та патрола му је ипак саопштила да, по налогу њихових претпостављених, мора са њима да оде у ОБ Котор. Како није установљен никакав пропуст, Вукотић је питао полицију зашто мора да оде у станицу полиције, али му они нису дали одговор. Вукотић је захтевао да добије писани позив од ОБ Котор, а све у циљу утврђивања разлога и провере аутентичности ове патроле, јер га је у кратком периоду већ други пут, на истом месту, на идентичан начин без разлога заустављала – наводи се поред осталог у кривичној пријави.