Од нашег сталног дописника
БАЊАЛУКА – Већ неколико дана медији у Републици Српској брује о обележавању годишње војне акције „Муња 93”, меморијала за ратну акцију такозване Армије БиХ који је као и ранијих година уприличен у Бужиму, градићу у Федерацији БиХ (ФБиХ).
Слични помени и меморијали одржавају се повремено и с друге стране ентитетске границе – у Републици Српској, само за ратне акције Војске РС, али бањалучки медији приметили су како је у Бужиму по иконографији све асоцирало на ратни период и како су се тамо сем ратних застава с љиљанима могле видети и заставе Армије БиХ, док су се на обележавању могли чути и гласни повици „Алаху екбер”, који је узвикивала група униформисаних учесника.
Бањалучки медији известили су да прослава с ратном иконографијом долази свега неколико дана након што је српски повратник у Оџак, Дамир Ковачевић, кажњен са 100 евра зато што је трактор на којем је возио бадњак украсио – заставом Србије. „Алтернативна телевизија” известила је да је позирање уз повике и присуство чак и људи с фантомкама испраћено на друштвеним мрежама, те да је видео погледало више од сто хиљада гледалаца, али да надлежни нису реаговали.
На страници на којој је видео објављен „Удружење Нанићеви Бужимљани”, објављена је фотографија пет војних возила, која према слободној процени подсећају на теренско које се користило као санитет или интервентно возило, уз опис фотографије: „Тренутно пет регистрованих, општина Бужим”, известила је АТВ. Српским политичарима снимак, како кажу, некадашњих припадника озлоглашене 105. бужимске бригаде личи на почетак рата, а аналитичари су коментарисали да се у Бужиму величају они који су одсецали српске главе.
С друге стране, такође у Федерацији БиХ, недавни скуп уочи православног Божића није се допао полицијским службеницима Посавског кантона, па је српском повратнику исписана казна због заставе Србије, која је, подједнако као и застава РС, уобичајени део приватних празничних прослава у Српској.
„Празнична колона се није кретала нигде изван месне заједнице Нови Град, иначе највеће повратничке заједнице у Посавском кантону у којој живи око две стотине Срба. Нисмо желели изазивати непријатности било коме, па смо остали у свом дворишту”, рекао је Дамир Иветић, председник Српског грађанског удружења „Посавина”.
Председник Скупштине РС Недељко Чубриловић је изразио жаљење да људи на једној страни буду кажњени за много мање ствари, а на другој можете да урадите било шта и да то остане непримећено. „Ово није ништа неуобичајено и даље имамо исти однос у БиХ. Невоља може бити само ако неко у Српској нешто уради, док на другој страни на то мало ко и указује и види као проблем”, рекао је Чубриловић.