ТБИЛИСИ - Европски суд за људска права је пресудио да је Русија одговорна за бројна кршења људских права у отцепљеним регионима Грузије после руско-грузијског рата 2008. године.
Петодневни рат у августу 2008. године избио је када је војска Грузије неуспешно покушала да поврати контролу над отцепљеном републиком Јужна Осетија, подржаном од Москве, након чега је Русија војно интервенисала.
Русија је после рата успоставила војне базе у Јужној Осетији, али и у Абхазији, другој отцепљеној грузијској републици, и признала их за независне државе, док их највећи број држава и даље сматра делом Грузије.
Грузија је пред Европским судом за људска права тужила Русију за кршење Европске конвенције о људским правима и током и после рата.
Суд са седиштем у Стразбуру усвојио је међутим само тужбу за период после војног сукоба, пресудивши да је Русија имала ефективну контролу над отцепљеним деловима Грузије после рата и да је одговорна за лош третман и мучење грузијских ратних заробљеника, за произвољна притварања и „нехуман и деградирајући” третман 160 ухапшених грузијских цивила у августу 2008. године.
Русију је Суд прогласио одговорном и за спречавање повратка присилно расељених етничких Грузина у отцепљене регионе после рата.
Суд је наредио Москви да спроведе истрагу кршења људских права током сукоба и после њих, преноси Бета.
Највиши званичници Грузије оценили су да данашња пресуда Суда представља велику победу те земље.
Председница Грузије Саломе Зурабишвили описала је пресуду као „историјску, наводећи да је њена земља „препозната као жртва рата” из 2008. године.
Министарство правде Русије изразило је неслагање с неким од закључака Суда којима се Русија окривљује за инциденте у Јужној Осетији и Абхазији, саопштивши да „директно учешће руске војске у њима никада није доказано”.