„Северни ток 2” је приватни пројекат: не можемо да ометамо пословање тих компанија, ако се влада Немачке са тиме слаже. Овако је Ђузеп Борељ, шеф дипломатије ЕУ одредио позицију Брисела поводом вести да је одлазећа администрација САД дан пре примопредаје дужности председника Америке, увела нове санкције против квартета руских актера у завршним радовима гасовода „Северни ток 2”. ЕУ се не жури да се придружи овом рату санкцијама који предводи Вашингтон, оцениле су јуче агенције.
Трампов „поклон за растанак”, како поједини медији цинично називају пакет нових санкција против „Северног тока 2”, поново је поделио европску политичку арену. Клаус Ернст, шеф комитета Бундестага за енергетику, предложио је у уторак да Берлин позове америчког амбасадора у МИП на разговор, а такође и да уведе казнене царине на увоз америчког течног гаса као противмеру за санкције „Фортуни”, специјализованом броду ангажованом на радовима на гасоводу. Санкције неће постићи жељени ефекат, али су поред тога неприхватљиве, проценио је Ернст. Истовремено, званични Кијев је поздравио одлуку Вашингтона о новим санкцијама, уз поруку да ће Украјина и надаље тесно сарађивати са својим стратешким партнером – Америком у заштити своје и енергетске независности Европе, наведено је у саопштењу МИП-а у Кијеву. Немачка мора зауставити „срамотни” пројекат „Северни ток 2” због хапшења Алексеја Наваљног, док би ЕУ против руских олигарха требало да употреби свој „Магнитски закон”, предложио је немачки европарламентарац Сергеј Лагодински (Партија „Зелених”) у уторак вече у Бриселу.
Да најновија, друга рунда америчких санкција против актера изградње „Северног тока 2” можда није и последња, посведочили су представници и одлазеће и долазеће државне администрације у Вашингтону. Нове санкције односе се на било кога ко „свесно продаје изнајмљује или обезбеђује Руску Федерацију робом, услугама, технологијама, информацијама или подршком у изградњи руских извозних енергетских цевовода”, наведено је у саопштењу из Вашингтона. САД ће размотрити даљу акцију „у блиској будућности”, додаје се на крају објаве Трампове одлазеће администрације, о новим санкцијама.
Џозеф Бајден слаже се са члановима Конгреса да је „Северни ток 2” лоша идеја, изјавио ј Ентони Блинкен, кандидат за следећег шефа америчке дипломатије у уторак на саслушању у Комитету за спољне послове америчког Сената. „Нисам надугачко разговарао са Џозефом Бајденом о тој теми, али ће нова администрација употребити „свако уверљиво средство” да убеди актере, укључујући и Немачку да се окану „Северног тока 2”, најавио је Блинкен.