Неће бити „порушени” сви мостови између Вашингтона и Москве, барем када је реч о обуздавању трке у наоружању. Уочи саме инаугурације Џоа Бајдена стигао је сигнал да ће Бела кућа захтевати продужење Новог СТАРТ-а, последњег преосталог важећег споразума између две нуклеарне силе о контроли стратешког наоружања који истиче 5. фебруара.
„Тражићемо продужење. Бајден ће, као председник, морати да донесе одлуку колико ће желети да траје нови споразум. Постоји опција и да захтева продужење на период који је нешто мањи од максималних пет година, колико је дозвољено актуелним споразумом”, рекао је будући државни секретар САД Ентони Блинкен, преноси Ројтерс.
Током саслушања у Сенату који треба да потврди његов избор за шефа Стејт департмента он је казао да је према ономе што је Трампова администрација известила, Русија била веома добра у односу на своје обавезе.
„Нови СТАРТ није никакав поклон који дајемо Русији. Он је очигледно и у нашем интересу у смислу да нам даје предвидиво ограничење језгра руског нуклеарног арсенала, као и да нам пружа огроман приступ подацима и контролама које иначе не бисмо имали”, поручио је Блинкен.
У исто време, кандидат за шефа Пентагона Лојд Остин навео је у писаном сведочењу Сенату да је „питање продужетка Новог СТАРТ-а са Русијом у националном интересу САД”.
За разлику од Трампа који је хтео да у споразум о контроли стратешког наоружања увуче као трећег партнера и Кину, Џо Бајден је током кампање за председничке изборе поручио да подржава договор СТАРТ који су 2010. године у Прагу потписали амерички и руски председник Барак Обама и Дмитриј Медведев. Он је продужетак важења споразума СТАРТ назвао сидром стратешке стабилности између САД и Русије.
Бела кућа која се у време мандата Доналда Трампа већ повукла из других уговора о контроли наоружања, оптужујући Русију за кршење договора ипак је наставила да преговора с Москвом. Почетком октобра представници две нуклеарне силе одржале су рунду разговора у Бечу на којима је била изражена воља обе стране да се продужи Нови СТАРТ на одређено време. Али пошто је Трамп инсистирао да Руси замрзну свој нуклеарни арсенал, разговори су запали у ћорсокак.
Врло брзо после тога Путин је, ипак, предложио продужење билатералног споразума о нуклеарном разоружању са САД на годину дана без предуслова као и да се омогући наставак разговора о његовом оживљавању. Трамп није хтео да прихвати Путинову „испружену руку” иако су у то време у заједничком апелу који је био упућен преко Европске лидерске мреже, посланици из 19 држава поручили: „Као званичници који теже заштити здравља и безбедности милиона европских грађана, осећамо се узнемирено могућношћу да споразум Нови СТАРТ пропадне за мање од шест месеци.”
Јучерашњим уласком Џоа Бајдена у Белу кућу повећале су се шансе да се барем у „зауставном времену” краткорочно удахне нови живот Споразуму о смањењу стратешког наоружања који је у обе земље ограничио број стратешких нуклеарних бојевих глава на 1.550 комада, а преносних система на 880.
Кремљ: поздрављамо намеру САД да продужимо програм
Москва – Кремљ је поздравио намеру будуће америчке администрације да са Русијом продужи споразум о наоружању Нови СТАРТ, рекао је јуче портпарол Кремља Дмитри Песков.
„Знате да Русија и руски председник упорно заступају очување споразума, камена темељца глобалне сигурности и стабилности. Стога, уколико заиста наше америчке колеге покажу политичку вољу да продуже споразум, то можемо само да дочекамо позитивно”, рекао је Песков, преноси Танјуг.
Портпарол Кремља нагласио је да напори да се очува Нови СТАРТ мора да се заснива на обостраном поштовању и гледању заједничких интереса.