У спортским реквизитима, попут гимнастичких лопти, простирки за јогу, тегова за вежбање, вијача, лопти за пилатес и сличној опреми, неретко се налазе такозване супстанце које изазивају забринутост, утврђено је током испитивања узорка ових производа у оквиру европског пројекта „Ескрич”.
У овом пројекту учествовала је и домаћа организација „Алхем” – Алтернатива за безбедније хемикалије. Како су објавили, производи који су анализирани, купљени су у 13 европских земаља. У узорку који је купљен у Србији, боксерским рукавицама, пронађено је три одсто фталата.
Испитивани узорци су, углавном, били направљени од пластике, а резултати истраживања показују да су штетне супстанце које се у њима налазе најчешће пластификатори, успоривачи горења, тешки метали или алкил феноли. Укупно је анализирано 82 узорка, у једној четвртини пронађено је присуство ових супстанци, док је код девет производа концентрација била виша од 0,1 одсто.
Према европској уредби о контроли хемикалија, али и по домаћем Закону о хемикалијама произвођачи или дистрибутери су у обавези да потрошачима дају информацију о саставу производа ако опасних супстанци има више од 0,1 одсто.
– Иако је ова информација затражена од њих, ниједан од девет произвођача или дистрибутера није доставио одговор – наводи се у извештају.
Током анализе, у седам производа пронађени су пластификатори за омекшавање пластике – две врсте фталата који су, у јулу прошле године, забрањени у производима који се стављају на тржиште ЕУ у концентрацији већој од 0,1 одсто и то због штетног дејства на плодност и развој плода, као и због ремећења рада ендокриног система. Један од њих пронађен је у концентрацији од чак 41 одсто у лопти за пилатес.
У једном производу пронађени су такозвани кратколанчани хлоровани парафини који су веома дуготрајни, односно тешко се разграђују у животној средини. Они су регулисани међународном Стокхолмском конвенцијом и забрањени су у производима у концентрацији већој од 0,15 одсто. Реч је о конопцу за прескакање, у којем је пронађено 2,6 одсто ове супстанце и тај производ не би смео да се нађе на тржишту.
„Алхем” саветује како да купујете
Избегавајте предмете од пластике, нарочито меке пластичне или јефтине производе од тамне тврде пластике. Пластичне производе јаког мириса вратите продавцу, саветују у овој организацији и потрошачима препоручују да на производима потраже еко-ознаке на производима, као што су ЕУ „еколејбл” и „блу ејнџел”. Они саветују да је пожељно пре куповине скенирати производе преко апликације „Скенфорхем” како бисте показали компанијама да желите безбедне производе.