Специјално за „Политику”
Осло – После првог круга вакцинисања, у Норвешкој су умрла 23 пацијента неколико дана након што су примили прве дозе „Фајзерове” вакцине против вируса корона. Према најновијим подацима, до сада је вакцинисано око 50.000 старијих Норвежана, углавном станара старачких домова, док је њих 148 примило другу дозу вакцине. Овдашње здравствене власти саопштиле су да смрт 23 људи, углавном штићеника старачких домова, за сада, не може да се доводи у директну везу као последица примљених вакцина.
Из Државне агенције за контролу лекова саопштено је да је до сада истражено и испитано 13 смртних случајева и да њихова смрт није директно у вези са примљеном „Фајзеровом” вакцином. Такође, на конференцији за медије, Камила Столтенберг, директорка Института за народно здравље, објаснила је да још није анализирана повезаност између смртности пацијената у старачким домовима са примљеним вакцинама против вируса корона. Директорка Столтенберг појаснила је да за сада могу да потврде да је њих 13 умрло заправо природном смрћу – већина је имала више од 80 година, неки су загазили и у десету деценију, патили су од разних, тешких болести које су очекиване за људе у дубокој старости.
Столтенбергова је даље образложила да у норвешким болницама и домовима дневно умире око 45 људи и да нема говора о повећаној стопи смртности. Чињеница да су двадесет три старије особе преминуле неколико дана након вакцинисања није знак за узбуну и панику јер су то очекиване реакције на вакцину пацијената који су на неки начин већ били на умору, на самртничкој постељи. Представници здравствених институција преносе да су први симптоми на примљену вакцину веома јаки и снажни, да организам код старијих људи доживи известан шок, потрес јер, прва доза вакцине подстиче организам на одбрамбени механизам, стварање имунитета.
Негативне рекције код првовакцинисаних су малаксалост, несвестица, температура, мучнина, повраћање, дијареја, тешко дисање, кашаљ, организам слаби, пацијент губи снагу. Отуда, према речима директорке Столтенберг, дошло се до процене да је можда и била погрешна стратегија да се у првом кругу вакцинишу старије особе. Требало је да се сваки пацијент испита, многи су у тешкој фази, слаби и лошег имунитета, они и нису морали да буду стављени у ризичне групе којима је неопходна вакцина, објаснила је она, напомињући да ће се убудуће водити рачуна да ли је сваком пацијенту у поодмаклом добу потребно и нужно цепиво против короне.
И овдашња агенција за лекова сачинила је рапорт у коме се тврди да нема директне повезаности између смртних случајева у старачким домовима и примљене вакцине. Лекар специјалиста, Сигурд Хортемо, наводи да је смрт старијих пацијената настала јер је њихов здравствени картон препун тешких обољења, да сви имају више од 80 година, да се неки који примају вакцине као ризичне групе, налазе у такозваној терминалној фази, периоду када се сваки дан очекује њихов одлазак на онај свет. Ипак, упозорава Хортемо, не може се искључити могућност да су неки од најтежих болесника умрли због реакције на примљену вакцину.
Дакле, норвешки стручњаци тврде да „Фајзерова” вакцина није кобна за најстарију популацију, али може да буде фатална за старије особе са тешким обољењима, посебно за дементне и срчане болеснике. Зато се пре вакцинисања пажљиво мора испитати здравствени картон сваког пацијента и утврдити поуздано да ли они могу да приме ризично цепиво.
Док норвешка струка одбацује директну везу смрти великог броја стараца и примљене „Фајзерове” дозе вакцине, преко норвешког случаја траје извесни пропагандни рат између произвођача цепива у свету. Када су овдашњи медији протекле седмице бојажљиво и без велике помпе, готово у фусноти, објавили да су након примљене вакцине умрла 23 станара старачких домова, кинески и руски медији су то дочекали као велики дар са неба: одмах су у њиховој штампи, на телевизији и радију освануле тврдње да случај у Норвешкој показује да вакцине које долазе са запада нису сигурне.
Овдашњи медији преносе писање гласила кинеске комунистичке партије „Глобал тајмса” (енглеско издање тамошњих „Народних новина”) који цитира анонимног имунолога из Пекинга који каже да би после смртних случајева у Норвешкој свет требало да престане да користи вакцину која је произведена од стране „Фајзер-Бионтек” и „Модерна”. Њихова технологија се није показала као сигурна и у великој мери њихове вакцине не спречавају нити превентивно делују на спречавање ширења вируса. То је чиста пропаганда, реагује директор у норвешкој агенцији за лекове Стејнар Мадсен уз опаску да и Кина и Русија настоје да на тржиште избаце своје вакцине против вируса корона.