Немачки и турски министри спољних послова Хајко Мас и Мевлут Чавушоглу разговарали су данас у Анкари у циљу побољшања односа између Турске и Европске уније, док су у седишту НАТО у Бриселу почели технички разговори између војних делегација Турске и Грчке.
Чавушоглу је после састанка са немачким колегом Хајком Масом у Анкари рекао да је последњих дана дошло до позитивније атмосфере у односима ЕУ и Турске, после бурне 2020. године, преноси Бета.
Турска и Грчка су прошлог лета готово заратиле због спора око поморских граница и енергетских права у источном Средоземљу.
Прошле недеље су обе земље најавиле наставак разговора у вези са истраживањем налазишта гаса у Средоземном мору и саопштиле да би могло да дође и до сусрета највиших званичника, укључујући турског председника и грчког премијера.
Турско министарство одбране саопштило је да се данас у седишту НАТО одржавају технички разговори са грчким колегама.
„Најавом директних разговора, прозор за дипломатско решење који је био затворен од 2016. поново је одшкринут”, рекао је Мас.
„Мислим да су сви учесници свесни да овај процес неће бити лак, али уверен сам да ће, уколико обе стране приступе тим преговорима са озбиљним намерама и неопходним прагматизмом, на крају бити пронађена политичка решења.„
Спорови су „веома сложени, али нису нерешиви”, додао је Мас.
Чавушоглу је инсистирао да је Турска увек била спремна да разговара са Грчком без икаквих предуслова, али је навео и да Атина можда покушава да испровоцира Анкару изазивајући је да одговори, а затим да тражи од ЕУ да јој уведе санкције.
„Желимо да наставимо са овом позитивном атмосфером, али нажалост Грчка наставља провокације и у овом периоду”, рекао је Чавушоглу, позивајући се на покушаје наоружања на демилитаризованим острвима и војне вежбе.
„Нисмо земља која се плаши санкција, али не желимо да наставимо са овом негативном агендом и санкцијама”, рекао је Чавушоглу.
Грчки премијер Киријакос Мицотакис рекао је да поздравља обнављање разговора, рекавши да рачуна на међународно право и грчке одбрамбене способности.
У децембру је Европска унија дала зелено светло за санкције против појединаца због турског истраживања резерви гаса у водама на које право полажу Грчка и Кипар.
Иако је Анкара више пута рекла да санкције неће одвратити Турску од одбране њених енергетских права, турски председник Реџеп Тајип Ердоган изразио је спремност да погоршане односе са ЕУ врати на „прави колосек”.