Срећемо их у хаусторима, подземним пролазима, у близини контејнера, у кућицама које су им покрај наших зграда направили неки добри људи, а како зима све јаче стеже, сигурно ових дана су све чешће и у возилима градског превоза. Са спуштањем живе у термометру, улични пси су у све тежој ситуацији, и да би преживели овај хладан период, неопходна им је наша помоћ.
– Трудим се да сви пси о којима бринем у току зиме увек имају свежу храну и често промењену воду, која много брже леди. Јер да би дочекали пролеће, неопходно им је да као и ми појачају исхрану и добију више енергије да прегурају хладноћу – каже Зорана која храни неколико паса у својој улици на Звездари.
Ово доба године није омиљено ни кућним љубимцима. Без обзира на то што, за разлику од „рођака” са улице, они дане проводе у топлим становима и са породицама које се старају да им никад не зафали ниједан оброк, и о њима се мора појачати брига.
Портали посвећени љубимцима откривају да хладноћу најтеже подносе краткодлаки пси, попут шнауцера или чивава, којима би у току шетње обавезно требало обући капутиће или џемпере. За куце које имају своје кућице напољу, простор у коме бораве требало би изоловати од хладноће стиропором, сеном, топлим простиркама...
Мезимцима, осим ако нису штенци, не смемо изостављати шетњу чак и ако је напољу снег, јер како им ускратити радост трчања и ваљања у белом покривачу. Проблем је што је већина улица и јавних површина прекривена сољу и другим супстанцама које се користе за отопљавање снега и поледице. Јастучићи на шапама љубимаца су осетљиви, а пошто пси обожавају и да лицкају сами себе, требало би водити рачуна да им се увек, при уласку у кућу, млаком водом оперу и пешкиром обришу ноге и стомак.