Дугоодлагани самит кинеског председника Си Ђинпинга са лидерима држава централне и југоисточне Европе највероватније ће бити одржан почетком фебруара. Пекинг са европским партнерима припрема видео-скуп у формату, познатијем као 17+1, највероватније пре почетка Кинеске лунарне године 12. фебруара.
„Ово је нови предлог кинеске стране. Изгледа да Пекинг хоће да искористи позитиван замах створен потписивањем Споразума са ЕУ у области свеобухватног инвестирања (ЦАИ)”, каже за „Саут Чајна морнинг пост” један европски дипломата.
Претходни, осми самит Кине и 17 држава Европе одржан је у 11. и 12. априла 2019. године у Дубровнику под називом „Градимо нове мостове кроз отвореност, иновације и партнерство”. Србију је на овом политичко-пословном форуму одржаном у Хрватској представљала премијерка Ана Брнабић.
Тада је договорено да ново окупљање премијера и шефова ових европских држава, од којих пет нису чланице ЕУ, буде 2020. године у Кини. Почетком прошле године Пекинг је одлучио да самитом који је планиран да се одржи 15. априла уместо премијера Ли Кечијанга председава лично председник Си Ђинпинг.
Али, пандемија короне и захладнели односи са неким земљама су на неодређено време одложили одржавање овог скупа. Чешки председник Милош Земан одбио је позив Сија да дође у Пекинг, са образложењем да Кина није испунила своја обећања да ће више улагати у његову земљу. Да ли је то био изговор, тек односи Прага и Пекинг су се погоршали због Тајвана.
Овог пута Пекинг очито жури да одржи самит са 17 земаља Старог континента у које је већ уложио више десетина милијарди евра у у луке, путеве, пруге, телекомуникацијске мреже и аеродроме у оквиру свог мегапројекта „Један појас, један пут” и због САД.
„Пошто је после седам година Пекинг успешно завршио преговоре са Бриселом о инвестицијама овим самитом хоће да покаже новој америчкој администрацији Џоа Бајдена да су везе Кине и Европе јаке”, објашњава други европски званичник за хонгконшки дневник.
Иначе, споразум ЕУ–Кина о принципима инвестирања који је постигнут претпоследњег дана прошле године Трампови сарадници су дочекали за запрепашћењем због трговинског рата са Пекингом. Али, овај договор који ће компанијама из ЕУ омогућити бољи приступ брзо растућем кинеском потрошачком тржишту од 1,4 милијарде људи у Вашингтону је доживљен и као као „нежељени поклон” Бајдену за усељење у Белу кућу.
Како пише „Саут Чајна морнинг пост”, позивајући се на дипломатске изворе, детаљи дневног реда овог видео-самита 17+1 увелико се разрађују. Очекује се да се и овог пута постигне сагласност око документа „Смернице за сарадњу” у којем се наводе обавезе од великих инфраструктурних пројеката до културне размене.
На претходном самиту у Дубровнику дотадашњем формату 16+1 придружила се и Грчка у коју је Кина већ инвестирала више од пет милијарди евра, због чега су многи у Бриселу јавно износили подозревање да Пекинг политиком „завади па владај” хоће да подели Европску унију. Многе земље ЕУ не крију да после одласка Трампа желе боље трговинске односе са САД.
Али док се Бајденова администрација још буде уходавала одржаће се девети самит у формату 17+1. Нема сумње да је споразум Кина–ЕУ о инвестицијама од којег ће највеће користи имати немачке и француске компаније прокрчио пут за нову рунду разговора Си Ђинпинга и седамнаест европских лидера.