Ужице – Реформом високог образовања заживела је Академија струковних студија Западна Србија (одлуком Владе Србије основана прошле године), зближивши Ужице и Ваљево. Две школске установе дуге традиције – Висока школа струковних студија Ужице и Висока пословна школа струковних студија Ваљево – спојиле су се у ову академију. Седиште јој је у граду на Ђетињи.
Академија има два одсека, у Ужицу и Ваљеву, са струковним студијима првог и другог степена у оквиру акредитованих студијских програма. Они су разноврсни: у ужичком одсеку су информационе технологије, туризам, машинство, здравствена нега и други, у ваљевском пословна економија и пословна информатика.
Председница Академије струковних студија Западна Србија др Љубица Диковић истиче да су конституисани органи академије, усвојени правни акти, добијена дозвола за рад. – Успели смо да добијемо акредитацију нових студентских програма. Најважније је што нам је наставни процес текао регуларно и у овим условима. Прешли смо на онлајн модел наставе, природно окружење за рад заменили виртуелним, редовну комуникацију интерактивном. Мислим да смо били успешни у томе – изјавила је Љубица Диковић, најављујући прву свечану промоцију дипломираних студената академије: око 250 их је стекло звање на основним и мастер студијама.
Студенти академије истичу је онлајн настава новина у раду. – Година је била тешка и неповољна за нас студенте, није лако навикнути се на онлајн програм. Мислим да смо то успешно савладали и сада боље владамо наставом овог типа – изјавила је председница студентског парламента Милкица Гачић, док најбоља студенткиња академије Александра Милутиновић (као најбоља стекла је право да јој мастер студије буду финансиране из буџета Републике Србије) својим колегама поручује да правилно организују време и вредно уче како би испунили своје жеље.
По речима градоначелнице Ужица Јелене Раковић Радивојевић, која је као део тима за оснивање академије допринела да се то обави у кратком року, ови студијски програми су врло интересантни. – Наш задатак је да у наредном периоду прилагодимо потребе тржишта, привредних субјеката студијским програмима и привучемо што више студената, не само из западне него из читаве Србије. Циљ нам је да у будућности град Ужице постане град студената, да се млади школују у свом граду и своје знање затим примене у предузећима и институцијама где буду радили – истакла је градоначелница.