У Србији се годишње рециклира 44 одсто стаклене амбалаже док је у Европској унији количина рециклираног стакла много већа и износи 70 одсто. Али није само Србија једна од држава западног Балкана где се стакло не рециклира довољно. Слична ситуација је и у Северној Македонији, где се преради 30 одсто, и у Босни и Херцеговини, где се на поновну обраду шаље тек 12 одсто ове амбалаже. Због тога је покренут пројекат „Управљање стакленом амбалажом на западном Балкану”, који предвиђа постављање око 1.000 рециклажних контејнера у Сомбору, Нишу, Бихаћу, Новом Травнику, Штипу и Илиндену.
Ову акцију покренула је Немачка развојна сарадња – ГИЗ, у сарадњи с оператерима амбалажног отпада – компанијама „Секопак”, „Пакомак” и „Екопак”. Пројекат се спроводи у Србији, Северној Македонији и Босни и Херцеговини и за њега су задужени НАЛЕД, Регионална развојна агенција Херцеговине (РЕДАХ) и Заједница јединица локалних самоуправа (ЗЕЛС) из Северне Македоније.
– У сектору управљања отпадом многе земље у Европи се суочавају с бројним потешкоћама када је реч о амбалажном отпаду. Ове изазове не може савладати један актер јер они захтевају удружене снаге и снажно и трајно партнерство. Због тога Немачка развојна сарадња подржава наше партнере да омогуће економски ефикасан ланац вредности рециклаже стакла – рекао је Кристијан Шилинг, шеф одељења за развојну сарадњу у амбасади Немачке у Београду, на недавно одржаној онлајн конференцији.
Да би се побољшала економичност у пословима рециклаже стакла, потребно је повећати количине сакупљеног стакла, али и створити услове за његову поновну употребу.
– Пројекат смо почели амбициозно и око 1.000 рециклажних контејнера кренуло је овог месеца да пристиже у Сомбор, Ниш, Бихаћ, Нови Травник, Штип и Илинден. Комплетна опрема биће постављена до краја марта, а с нашим партнерима оператерима, сигурна сам да ћемо лако остварити и један од главних циљева, а то је да у овим општинама увећамо сакупљене количине 20 одсто – истакла је Виолета Јовановић, извршна директорка НАЛЕД-а.
Један од градова у Србији који је пре осам година изградио рециклажни центар за репарацију, разврставање различитих врста отпада и њихово паковање је Сомбор. Због тога и не чуди што ће баш у њему, како је рекао је Антонио Ратковић, градоначелник Сомбора, бити постављено чак 150 наменских контејнера. Контејнери ће бити распоређени у граду, угоститељским објектима, али и у приградским насељима.
На конференцији су присуствовали сви партнери у пројекту, а међу њима представници предузећа СЕКОПАК, које је међу првима поставило стандарде за ХОРЕКА сектор (угоститељски сектор) у Београду и Апатинске пиваре, која је уложила новчана средства у ову акцију.
Пројекат управљања стакленом амбалажом спроводи се у оквиру програма развојне сарадње с приватним сектором који финансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој.