Суботица – Из фабрике „Лукас”, у којој иначе нема производње, пре два дана у оближње њиве исцурила је велика количина мутне и пенушаве течности непријатног мириса. Мештани не знају о каквој течности се ради, осећају смрад који се шири око изливене масе, и мада су навикли да из ове фабрике годишње по неколико пута цуре течности непознатог порекла, количина која је сада исцурила надмашила је све раније случајеве.
„Нисам могао да приђем јер тога толико има, али бих рекао да је то требер, нуспроизвод који се добија прерадом скроба у процесу прављења алкохола”, каже нам један од мештана.
„Чуо сам да им се опет нешто излило па сам отишао да видим јер је моја њива поред саме фабрике. На део њиве који сам узео у закуп није отишла та меласа, слила се у коров поред, али сва околна земља смрди. Читаво подручје око фабрике је пуно тог требера, прошле године нису оволико испустили. Када сам обилазио њиву, видим да су дошли и из фабрике и чујем да ће копати неку јаму да тамо одлази требер” каже за „Политику” Радомир Станар, мештанин Бајмока.
Према објашњењу самих Бајмочана, требер није опасан по околне њиве, мада му свакако није тамо место, али јесте штетан када дође до водотока. Поред саме фабрике протиче речица Криваја. Један део њеног тока у атару насеља је проширен и створено је омање језерце, мештани га зову Кудељара, по фабрици која је некада ту постојала, и у којем сваки овакав инцидент у фабрици алкохола доводи до угинућа риба. Ненад Шеварлић је члан риболовачког удружења „Кудељара” и каже да када год фабрика ради, постоји опасност од излива течности у речицу Кривају. „Ми смо имали сличан случај и средином лета ове године, и прошле године, нама се чини да они то намерно испусте, а после и не санирају штету. Када перу казане за дестилерију, долази до ових ситуација. Ми не знамо ко користи фабрику, она је наводно била у стечају”, каже Шеварлић.
Чим је сазнао за ново загађење животне средине из фабрике „Лукас”, Борислав Петровић, председник Савета Месне заједнице Бајмок, позвао је надлежне службе у Суботици. „Одмах сам звао комуналну полицију, зовем на број службе за који знам да снима позиве и тражио сам и да ме известе о томе да ли су поступали. Сличну ситуацију смо имали и пролетос, а прошле године смо због оваквих изливања из фабрике тражили да реагује и покрајинска инспекција. Ми не знамо ко то ради, нити да ли је починиоцима изречена нека мера. Сазнали смо само толико да им је прошле године наложено да ставе филтере у року од седам дана. Да ли су они то и учинили, да ли је то неко контролисао, ми не знамо”, каже Петровић.
Председник савета месне заједнице прича и да су Бајмочани уложили много труда да уреде језерце Кудељару, да га уведу у легална документа и водопривреде и катастарских служби, да уређују околину и да желе да направе рибњак. Међутим, оваквим неодговорним поступцима читав тај труд неколико пута годишње се доводи у питање јер због изливања течности из фабрике „Лукас” долази до помора риба. „Поносни смо што је изграђен пречистач отпадних вода како не би тровали Палић. А, при томе, уништавамо друге воде”, каже Петровић.
У петак током дана председник савета месне заједнице обавештен је да је комунална полиција изашла на терен, узела узорак који је послат на испитивање и сачињен је записник о затеченом.
Фабрика „Лукас” својевремено је производила алкохолна пића, али у њој је 2008. отворен стечај који је закључен 2014. године, стоји у документима Агенције за лиценцирање стечајних управника. Телефони фабрике који се могу пронаћи на интернету нису у функцији, а мештани само нагађају ко је закупац или корисник простора некадашње фабрике „Лукас”. Последња званична информација из ове фабрике стигла је пролетос, односно 21. марта, када је објављено да је компанија „Алекс инжењеринг енд констракшен”, која је иначе тада градила фонтану у центру града и ради на изградњи аква-парка на Палићу, донирала машине за производњу средстава за дезинфекцију. У присуству тадашњег градоначелника Богдана Лабана и Александра Обрадовића, директора фирме „Алекс инжењеринг енд констракшен”, опрема за производњу натријум-хипохлорита смештена је у погон фабрике „Лукас”.
На питања „Политике” упућена инспекцијским службама града, инспекторка за заштиту животне средине Ксенија Ердег у писаном одговору навела је да је 16. децембра обављен инспекцијски надзор када је констатовано да је фирма „Екохем” у просторијама бившег погона „Лукаса” кренула у производњу етил-алкохола, као сировине за средства за дезинфекцију и да су на пољопривредно земљиште испуштене отпадне воде од прања технолошких уређаја. Инспектор је наложио да се обустави испуштање воде на околне њиве, а биће и наложена анализа испуштених отпадних вода. У зависности од резултата анализе, инспектор ће предузети даље мере, наводи се у одговору „Политици”.