Међу деветнаест финалиста у конкуренцији за најпрестижнија регионална признања из области медицине и фармације „Medis Awards“ био је и српски фармацеут Ненад Миљковић, специјалиста клиничке фармације и европског јавног здравља. Он је начелник Одељења за фармацеутску здравствену делатност на Институту за ортопедско-хируршке болести „Бањица“, директор финансија Европског удружења болничких фармацеута и председник Секције за болничку фармацију у Савезу фармацеутских удружења Србије.
„Бити финалиста је велика привилегија за мене како у професионалном тако и у личном погледу. Такође показује да је препознато истраживање чији је циљ осигурање безбедности пацијента кроз заједнички рад фармацеута, лекара, медицинских сестара и других здравствених радника у време несташице лекова“, истакао је Миљковић.
На основу истраживачких радова које је спровео са колегама из Европе покушали су да укажу на значај теме несташице лекова и потребе да се терапијска супституција када наступи несташица лекова спроведе на начин који би омогућио да се цео ток терапије и исходи – терапијски, здравствени – не наруше. Због ограничења ресурса, можда неће бити могуће или пожељно обавити процену ризика за сваку несташицу. Међутим, за критично неопходне лекове од пресудне важности је имати спремну замену за употребу на основу процене ризика. Штавише, потенцијални ризици замене по здравље пацијента треба да се идентификују пре него што се појави несташица и други лек изда као алтернатива.
Сви овогодишњи финалисти и њихов истраживачки рад представљени су у филму „Предани науци“, у ком су наступили и неки други угледни представници из области наука, а цео догађај је вечерас одржан у онлајн формату.
За награду за најбољи истраживачки рад такмичили су се лекари и фармацеути из девет земаља, Србије, Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Хрватске, Мађарске, Северне Македоније и Словеније. Стручна комисија ове године је добила чак 309 стручних чланака, што је највише до сада. У ужи избор ушла су 222 кандидата, а у финалу их је било 19.
Стручни жири је доделио награду у посебној категорији, у којој се поред стручности истицала првенствено брига за ближње, што је добило особље Клинике за женске болести и породе Клиничког болничког центра Загреб, које је 22. марта ове године током јаког потреса уз велике напоре свих лекара и медицинских сестара, као и уз несебичну помоћ добровољаца успело не само да пресели сву новорођенчад, прерано рођену одојчад у инкубаторима и њихове маме него се за њих одговарајуће побринути. Тиме су показали високи степен стручности, знања и организационих спретности, као и велику међуљудску солидарност.