Нови Сад – Словачки етно-арт из Кисача на путу је мисли великог руског писца Достојевског да ће лепота спасити свет. Усред новог таласа епидемије вируса корона који месецима влада читавим светом, у културном центру овог малог места крај Новог Сада отворена је фантазмагорична изложба фотографија под насловом „Корона”.
Аутор је Павел Сурови, који је иначе директор културног центра у Кисачу. Последњих година, он популарише етно-културу војвођанских Словака, нарочито на пољу фотографије која је својим изразом већ пленила пажњу јавности. Приказује, у споју традиционалног и модерног, разнолику и богату народну ношњу, накит или девојачку спрему Словакиња.
У разговору за „Политику”, објашњава да „корона” на латинском језику – а слично и на словачком („коруна”), означава круну. У таквом значењу је заправо нашао инспирацију. Реч је о његовом погледу на словачку традиционалну ношњу са простора данашње Војводине. Та архаична одећа, како каже, нападно подсећа на оно што су принцезе и краљице носиле на европским дворовима.
„Ко се боље загледа у девојке и жене које на мојим фотографијама носе словачку ношњу, видеће принцезе и краљице са шпанског, енглеског, француског, немачког, аустроугарског двора. Ношња је прављена од материјала за који кажемо да је краљевски, од сомота, чипке... Сва та оглавља – ’парте’, венци и капице, личе на круне. Европске краљице на портретима из прошлости држе перле у рукама и шлинговане марамице, а то су и наше прабаке имале у својим рукама на старим фотографијама. Мој задатак је био да трансцендујем оно што обични људи не виде”, прича аутор „Короне”.
До старих ношњи је долазио тако што је обилазио разна места у Војводини где већ три века живи словачки народ и прибављао их, како напомиње, својим средствима. После тога су оне пране, пеглане и штиркане, а 80-годишња Ана Чус из Бачког Петровца, која се старала око тог дела посла припрема за изложбу, данима је долазила у Кисач да помогне око облачења манекенки.
Кума и критичар изложбе је мултимедијална уметница Симонида Станковић, ћерка Милића од Мачве, која пише: „Лепота ће променити Свет, рекао је Достојевски, а Сурови доказао”.
У оквиру колекције фигурира и серија која је надахнута, по њеним речима, не само прошлим временима и крунама, него и садашњим тренутком, апокалиптичним временом у коме живимо.
Фотографије су настале, како каже њихов аутор, у време затварања због вируса корона који је и сам морао да прележи у изолацији.
„Одједном ми се све успорило, мислио сам да ћу умрети, али сам прележао. С друге стране, кад су нас затворили, могао сам да се посветим раду на фотографијама и тако су оне настајале”, наводи.