Град Београд ће наредних дана донети одлуку да се угоститељима који користе градски пословни простор смање кирије за 50 одсто у децембру и јануару, најавио је данас заменик градоначелника Горан Весић.
„То ће Град Београд коштати око 350.000 евра и то ће бити наша помоћ угоститељима током епидемије коронавируса, како би могли да исплаћују макар минималне плате својим запосленима како не би остали без посла”, рекао је Весић за Танјуг.
Угоститељима је у циљу спречавања ширења коронавируса, од 24. новембра ограничено радно време до 18 сати, а Весић каже да управо после 18 сати угоститељи остварују између 60 и 70 одсто промета због чега је Град Београд разматрао шта може да уради како би им помогао.
Апеловао је на приватне власнике код којих су угоститељи у закупу да им такође смање кирије јер је, каже, боље да на тај начин помогну закупцима како би и даље могли да наставе да плаћају криије и раде.
Како је најављено, Влада Србије требало би на сутрашњој седници да усвоји нове мере за борбу против коронавируса које, између осталог, подразумевају да ће угоститељски објекти и објекти услужних делатности моћи да раде до 17 сати радним данима, док ће им викендом рад бити забрањен.
Весић каже да ће Град Београд, као и увек, поштовати сваку одлуку владе и спровести све мере које буде донела на предлог медицинског дела Кризног штаба.
„Поштујемо све што буде предложено у циљу епидемиолошке заштите. Разумемо да струка не види други начин за борбу против короне осим додатних рестрикција, али морамо да упозоримо, као Град Београд, да овакве рестрикције угрожавају радна места људи који раде у сектору услуга – угоститеља, фризера... То је нешто што морамо отворено да кажемо јер ћемо на тај начин имати додатне проблеме, када су у питању радна места грађана у сектору услуга”, рекао је Весић.
Изразио је наду да ће нове мере трајати кратко јер, понавља, свако даље смањење радног времена, не само угоститељских обеката, већ и фризерских салона, фитнес центара... ствара економске тешкоће.
Весић је позвао све да носе заштитне маске и максимално смање социјалне контакте, како би имали мање заражених и што пре се вратили нормалном животу.