Аустралијски премијер Скот Морисон позвао је Кину да се извини због фото-монтаже коју је је на „Твитеру” објавио портпарол Министарства спољних послова Џао Лиђијан. На њој је приказано како аустралијски војник држи крвави нож на врату авганистанског детета с јагњетом. У позадини је застава Аустралије, која као да покрива лешеве, а у потпису пише: „Не плашите се, дошли смо да донесемо мир”. Кинески медији је описују као карикатуру.
Кинеско министарство је одбило да се извини и инсистира да је Аустралија та којој треба да буде жао због губитка живота у Авганистану. Фото-монтажа алудира на недавно објављени извештај о томе како су аустралијски војници вежбали суровост на том ратишту убијајући невине цивиле и ратне заробљенике. Џао је у твиту написао да је шокиран тим убиствима и затражио је да починиоци одговарају.
Морисон је рекао да кинеска влада треба да се стиди објаве која не приличи једној светској сили и да ће затражити од „Твитера” да је обрише.
„То је њихово срозавање у очима светске јавности. Слика је лажна, а уједно је и страшна љага за целе наше одбрамбене снаге”, рекао је он.
Аустралијска медијска мрежа је навела да се фото-монтажа на „Твитеру” односи на гласине да су аустралијске јединице ножевима усмртиле двојицу авганистанских тинејџера, мада оне у истрази нису потврђене. Фотографија јуче није била обрисана, већ само сакривена иза упозорења да је узнемирујућег садржаја, док су лице детета и нож замагљени. Инцидент је додатно срозао односе две земље, који су се драстично погоршали ове године, након што је Аустралија затражила да се истражи порекло вируса корона, а Кина увела царине на део аустралијске робе.
Пекинг се раније љутио кад би Канбера критиковала стање људских права у Кини, укључујући третман муслиманске ујгурске мањине у Синђангу. Извештај који је судија Пол Бреретон саставио након четири године истраживања дочекан је као прилика да се узврате напади. Портпарол министарства Џао Лиђијанг рекао је у петак на конференцији за штампу да извештај огољава лицемерје западних земаља које стално критикују друге, а себе приказују као бранитеље људских права и слобода. Уредник једног аустралијског магазина му на „Твитеру” одговара да је Аустралија спровела истрагу и да ће судити својим ратним злочинцима, док се „кинески злочини против човечности (против Ујгура) спроводе уз одобрење државе, заташкавају се и много су раширенији”.
Редовну конференцију за медије јуче је, уместо Џаоа, држао његов заменик Хуа Чунјинг, који не само да није понудио тражено извињење, него је појачао оптужбе.
„Аустралија тако снажно реагује на твит мог колеге. Да ли то значи да мисли да је окрутно убијање Авганистанаца оправдано? Зар не би требало да се аустралијски војници стиде?”, пренео је његове речи јавни сервис Еј-Би-Си. такође је навео неке од окрутнијих детаља из Бреретоновог извештаја, рекавши да аустралијска влада „треба да се извини”.
Морисон се и јесте извинио председнику Авганистана када је 19. новембра објављен извештај, сачињен по налогу владе у Канбери, у којем пише да су аустралијски војници из састава међународних снага убили 39 авганистанских цивила и заробљеника у периоду између 2009. и 2013. године. Старији војници су охрабривали млађе из елитне ваздухопловне јединице САС да одузимање живота заробљеницима буде њихово прво убиство. Откриће је изазвало осуду широм Аустралије и сада се случај истражује како би починиоцима могло да буде суђено. Влада је најавила независни надзор над истрагом како би се обезбедила транспарентност процеса. Посебно се у име војске извинио генерал Ангус Кембел. Око 400 аустралијских војника налази се у тој земљи у коалицији са САД и другим савезницима.
Представници „Хјуман рајтс воча” позвали су и друге земље чији војници служе у Авганистану да следе пример Аустралије и истраже понашање својих снага. Наводе да постоје сведочења о „болесној култури” међу страним војницима да се сви Авганистанци, па чак и деца, третирају као опасни криминалци или као да уопште нису људи.