ВАШИНГТОН - Економски тим изабраног председника САД Џоа Бајдена, са будућом министарком финансија Џанет Јелен представљен је данас у тренутку када је шеф америчке централне банке упозорио да је будућност америчке економије и даље неизвестан због пандемије.
Из Вилмингтона у Делаверу изабрани председник је организовао лично данас прве кораке тог тима састављеног углавном од жена и особа из видљивих мањина.
Бајден је рекао да је Јелен једна од „најзначајнијих економских мислилаца нашег времена”. Она ће бити прва жена на месту министра финансија ако њену номинацију потврди Сенат али она је наишла на одобравање обе партије па се очекује да ће лако бити потврђена.
Бајден је такође представио Ниру Танден као његов избор за вођења канцеларије за буџет Беле куће. Њена номинација је међутим наишла на рана негодовања од неких републиканаца у Сенату који ће о томе гласати.
Бајден је именовао Сесилију Рауз за председницу његовог Савета економских саветника и Хедер Бауши и Џареда Бернстина за чланове савета. Сви подржавају веће владине стимулативне мере да подстакну привредни раст за шта се Бајден залагао у својим предизборним говорима.
Догађај се одвијао истовремено када је и мала група демократских и републиканских сенатора представила нови план подршке привреди, који за сада нема одобрење одлазеће администрације Доналда Трампа, преноси Бета.
Бајденов економски тим имаће осетљив задатак да врати на колосек економију која је пролетос прошла кроз најгору кризу од 1929. и која има тешкоће да се опорави.
Месецима председник Феда Џером Пауле притиска Конгрес да изгласа нови план помоћи после оног од 2.200 милијарди долара усвојеног хитно крајем марта. У испитивању пред Сенатом данас Пауел је рекао да америчка привреда има још дуге „тешке месеце” пред собом, упркос напретку у развијању вакцине против коронавируса.
„Имамо још дуг пут пред собом, имамо око 10 милиона људи који су изгубили посао због пандемије”, рекао је Пауел и нагласио да су са поновним ширењем пандемије бројне мале фирме у ризику од банкрота.
Због хитне ситуације мала група демократских и републиканских чланова Конгреса предложила је данас план економског опоравка од 908 милијарди долара да се изађе из блокаде. За сада тај план помоћи нема одобрење Беле куће, али наставак преговора је знак да су представници две партије желе да напредују по том питању блокираном од летос.