Још нису почели да владају, а Бајденови сарадници се већ увелико „оглашавају” као администрација која „личи на Америку” јер окупља и жене, мањине и имигранте. Највише се спинује око Мишел Флорној, о којој будући амерички председник размишља као о најозбиљнијем кандидату за секретара за одбрану. Ако Џо Бајден и одлучи тако, биће то први пут да је жена дошла на чело Пентагона.
То је угао из којег демократе и највећи број медија прате ову причу. Међутим, кад се прочита биографија Мишел Флорној, њен пол престаје да буде важан, јер је јасно да би се понашала као и било који мушки јастреб пре ње. Ова реклама за феминизам у ствари продаје милитаризам. Тако ће и цела надолазећа администрација под маском антитрампизма утрапити и штошта друго.
ЈАСТРЕБ НЕМА ПОЛ: Чак иако Мишел Флорној и не буде постављена за министарку одбране, прича о њој је важна, јер се односи и на друге Бајденове сараднике. Власница диплома Харварда и Оксфорда била је високи званичник за питања одбране у администрацијама Била Клинтона и Барака Обаме. Пропагирала је „превентивне нападе”, па и Бушов рат у Ираку, с циљем да спречи Садама Хусеина да употреби оружје за масовно уништење, које није ни имао. Спадала је у најратоборније сараднике Барака Обаме, кога је критиковала јер, по њеном мишљењу, није довољно користио војску у иностранству.
Према њеном мишљењу, председник који је водио седам ратова био је непоправљиви пацифиста. Док је радила с њим залагала се да нападне Сирију и Либију и то са много више војника него што је послао. Похвалила је Доналда Трампа кад је шеф Беле куће повећавао буџет Пентагону. Ужива симпатије медија и естаблишмента и Демократске и Републиканске странке, што и не чуди ако се сетимо да су најутицајније редакције и либерали први и једини пут похвалили Трампа кад је пре две године наредио ракетни удар на Сирију.
ХАШОГИЈЕВА ЉУДСКА ПРАВА: Мишел Флорној је блиско повезана са индустријом наоружања, седи у управном одбору компаније која за клијента има и Саудијску Арабију, док Уједињени Арапски Емирати финансијски потпомажу њен тинктенк. Залаже се за то да Америка и даље продаје оружје Ријаду и поред тога што заливска аутократија у Јемену води рат с много настрадалих цивила и не поштује ни људска права сопствених држављана, што је показала и у случају дисидента Џамала Хашогија. Нема збора да ће и Бајденова администрација имати најбоље односе са Саудијском Арабијом, Емиратима и осталим аутократијама с којима има заједнички интерес. Америка увек с њима има најбоље односе, без обзира на то да ли је председник Клинтон, Буш, Обама или Трамп.
Бајден је за државног секретара изабрао Ентонија Блинкена, за саветника за националну безбедност Џејка Саливана, за директорку свих тајних служби Ејврил Хејнс, што су све људи који су правили и спроводили Обамину политику, па и одлуку да државни удар Абдела Фатаха ел Сисија у Египту не назову државним ударом, већ да сарађују са Сисијем као да се ништа није догодило. И зато није најјасније шта је Иво Далдер, бивши амерички амбасадор у НАТО-у, желео да поручи кад је казао да се доласком Бајденове администрације све мења и да ће страни државници „који желе добре односе с Вашингтоном морати да покажу посвећеност демократији и владавини права”.
БЛАНКО ЧЕК: Изгледа да су Далдерове речи још једна реклама за Бајденову администрацију, која се препоручује као весник промена само зато што није Трампова администрација, иако ће у суштини много шта остати исто. Као и његови претходници, Бајден се окружује познатим вашингтонским лицима која мало раде за владу, мало за индустрију, а кад раде за државу, воде рачуна о томе да ће се једном поново вратити приватном бизнису. На чело Агенције за заштиту животне средине Бајден хоће да постави Мајкла Мекејба, који је и раније радио за администрацију, али и за „Дупонт”.
Мекејб је саветовао гиганта хемијске индустрије у време кад је компанија лобирала да се укине регулатива у вези с токсином који производи и који се користи у широкој палети предмета, од кабаница, преко тигања, до амбалаже за храну. И сада човек који је саветовао „Дупонт” како да заобиђе регулативу о отровној материји повезаној са отказивањем јетре, раком и неплодношћу треба да доноси и спроводи такву и сличну регулативу.
Не можемо да се не запитамо колико је онда искрено Бајденово обећање да ће, за разлику од Трампа, водити рачуна о заштити животне средине и борби против ковида 19, посебно кад се има у виду да је истраживање Харварда довело „Дупонтове” токсине у директну везу са смањеном ефикасношћу вакцина против вируса корона.
Будући шеф Западног крила добро је схватио да ће ублажити критику ако у владу уведе понеку жену и припаднике мањина, без обзира на то да ли ће се они понашати исто као и било који други бели, мушки члан администрације. Његов далеко најјачи адут је једноставно тај што није Трамп. У атмосфери у којој медији и половина становништва верују да нема ништа горе од актуелног председника, нема бољег „алибија” за све што ће се дешавати.