Требало је да то прерасте у највећи обрачун с нарко-картелима после Чаповог пада, оптужница је детаљно описивала прање новца и шверц хероина, кокаина, марихуане и метанфетамина, њујоршко тужилаштво је било убеђено да има необориве доказе, а онда је одједном одбацило све оптужбе.
Бивши мексички генерал и некадашњи министар одбране Салвадор Сијенфуего ухапшен је прошлог месеца на аеродрому у Лос Анђелесу због сумње да је радио с мексичким нарко-картелом Х-2 и пребацивао дрогу у САД. За америчке тужиоце, Сијенфуего је био једна од најјачих фигура у мексичком подземљу, толико јака да је тамо важио за „кума”. Ипак, после притиска из Мексика, америчке власти су одустале од оптужнице, пустиле Сијенфуега из затвора и вратиле га у домовину, где је слободан човек.
Како пише „Лос Анђелес тајмс”, до обрта је дошло јер је мексичка влада запретила да ће истерати агенте америчке Агенције за сузбијање наркотика (познате као ДЕА) из Мексика ако Сијенфуего не буде пуштен. Тужиоци у Бруклину истичу да је бивши генерал сигурно био повезан с нарко-картелом, али да су одбацили случај јер је то био захтев Министарства правде. Вашингтон није желео да угрози сарадњу с мексичким властима у рату против наркотика. Захваљујући прекограничној размени информација и чињеници да је ДЕА у Мексику, већ је затворено више лидера нарко-картела. Међу њима је и главни „бос” Хоакин Гузман, звани Чапо, који се, као осуђени вођа највећег нарко-клана „Синалоа”, налази на одслужењу доживотне казне затвора у Америци.
Сијенфуего је ухапшен под сумњом да је као министар одбране штитио Х-2 и прогонио конкурентске картеле. Откако је лишен слободе, мексичка влада је протестовала што није била обавештена о томе да се против њеног бившег званичника водила истрага у Америци. Тврдила је да је Вашингтон подрио поверење између две земље и погазио мексички суверенитет. Из америчког Министарства правде саопштили су да очекују да ће мексичке власти преузети случај и осудити некадашњег генерала пошто ће им бити уручени и сви докази.
Иако из кабинета председника Андреса Мануела Лопеза Обрадора саопштавају да ће Мексико истражити да ли је бивши генерал био повезан с картелима, критичари истичу да ће Сијенфуего готово сигурно остати на слободи.
Наводи се да Америка управо зато и није мексичким властима откривала да је он под истрагом, јер се прибојавала да ће му бити дојављено да не прелази границу. Како пише мексички дневник „Универсал”, Лопез Обрадор је уценио Америку избацивањем агената ДЕА јер је и сам био под велики притиском војске да некадашњег генерала врати кући. Лист оцењује да је војска овим потврдила да је њено место далеко моћније од оног које јој припада по уставу у демократском уређењу.
Осим полиције, у Мексику је и војска укључена у такозвани рат против дроге. Сијенфуего се налазио на челу одбране од 2012. до 2018, док је председник био Енрике Пења Нијето. Верује се да против бившег министра никад неће бити подигнута оптужница у домовини јер су амерички докази прикупљани тако што је ДЕА пресретала телефонске разговоре и поруке чланова картела, што вероватно неће бити прихваћено на мексичким судовима.
Хапшење у Калифорнији доживљено је као још једна срамота за мексичке власти. Потврђује се сумња да је корупција широко распрострањена у тамошњим институцијама. Оптужба да је мексички министар одбране штитио један картел и покретао војску против других долази после тешких оптужби које су се чуле против Пење Нијета на суђењу Чапу.
Сведоци су тада открили да је „Синалоа” подмићивала и некадашњег шефа државе, што је он негирао. Мексичке власти нису могле да објасне ни како им је Чапо двапут бежао из затвора са максималним обезбеђењем. После трећег хапшења испоручен је Америци, где је прошле године осуђен на доживотну робију због шверца наркотика, прања новца и убистава.