Центар за промоцију науке (ЦПН) који сутра и прекосутра организује „Европску ноћ истраживача”, овог пута онлајн због пандемије вируса корона, припремио је у сусрет овој манифестацији видео-материјал „Где станује наука”, али мимо лабораторије – у амбијенту кухиње. Серијал је снимљен током једне вечери, прошле седмице, под будним оком младих научника и ауторског тима, с циљем да уведе радозналце у оно што их чека током манифестације. Публика је у прилици да прати по једну епизоду. Главни јунак је Андреј, тинејџер заљубљен у науку. Он остаје сам у кући с низом изазова. Пошто га млађи брат остави на цедилу, овај радознали дечак креће у потрагу – од спаваће и дневне собе, преко купатила па до кухиње. Тим истраживањем открива различите физичке и хемијске процесе који се одигравају око њега, али почиње и да схвата да ипак није сасвим сам, већ да разна видљива и оком невидљива бића живе са њим.
Свака епизода има различит фокус па се тако научна авантура овог тинејџера бави живим организмима, различитим материјалима и њиховим особинама, као и сложеним друштвеним процесима. На крају сваке епизоде гледаоци могу да учествују у кратком квизу у вези с њом, а као награду преузимају део електронске сликовнице са садржајима које су упознали током ове потраге и истраживања.
За разлику од ове оригиналне научне авантуре у домаћинству, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић” провешће своју публику кроз лабораторијске одаје да би свима приближио узбудљиви рад научника у лабораторији.
Сви они који прођу кроз „отворена врата” ИБИСС-ове онлајн лабораторије моћи ће да сазнају где се то у нашој исхрани најчешће крију шећери, колико их има и у оним „здравим” намирницама и како можемо да их искористимо на прави начин.
Нешто другачија виртуелна лабораторија, она која води кроз подводни свет наших река и језера, такође ће привући публику. Биће то прилика и за лекције о заштити животне средине уз приче које воде љубитеље науке на путовање од пластичне боце до шарених честица микропластике у стомаку једне шкољке и од пластичних цевчица у реци до читавих река у цевима.
Своју узбудљиву онлајн завршницу у „Европској ноћи истраживача” доживеће и пројекат Француског института „Караван за климу 3.0 – Мали корак за човека, велики за природу – биодиверзитет и климатске промене у Србији”, који се организује у партнерству са ЦПН-ом уз подршку Делегације Европске уније у Србији и Канцеларије Програма Уједињених нација за развој у Србији. Повезујући борбу против климатских промена и заштиту биодиверзитета, „Караван за климу 3.0” има за циљ подизање свести грађана о значају упознавања и идентификовања заштићених врста на територији Србије.
Екипа Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу отвориће данас својеврсни онлајн времеплов који ће публику одвести у доба антике. У разговору о Медијани биће представљено царско имање подигнуто почеком четвртог века, а посебан акценат биће на причама о начину одевања, хигијени и улепшавању у том периоду. Неће изостати ни прављење мачева, израда традиционалних римских сандала и још много тога – поручују организатори.
Све о садржајима и дешавањима овогодишње „Европске ноћи истраживача” може се наћи на сајту www.nocistrazivaca.rs.