У Шангају је одржан трећи Кинески међународни сајам увоза и Међународни економски и трговински форум Хонгћијао. Ово je први сајам на државном нивоу посвећен увозу од када је почела пандемија ковида 19, а ове године потписани су уговори укупне вредности од 72,6 милијарди долара, што је раст од 2,1 одсто у односу на прошлу годину.
Председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг је изјавио да Кина трајно унапређује отварање према свету:
„Морамо да унапредимо заједничко отварање на обострану корист. Ова епидемија нас је подсетила да је људско друштво ’Заједница заједничке судбине човечанства’, у којој су јединство и сарадња неизбежан избор за реаговање на изазове.”
Кина има милијарду и 400 милиона становника, од којих је више од 400 милиона људи са средњим примањима, што земљу чини огромним тржиштем с највећим потенцијалом. Очекује се да ће укупна вредност робе увезене у Кину у наредних 10 година премашити 22 трилиона америчких долара. Размера, производи и технологије који учествују на Међународном сајму увоза у Шангају су већег квалитета и богатијег садржаја.
Предлози ЦК КПК-а о формулисању Четрнаестог петогодишњег плана за национални социјални и економски развој, који се односи на период од 2021. до 2025. године, као и дугорочни циљеви до 2035. године, усвојени на Петом пленарном заседању ЦК КПК-а 19. Сазива, приказује развојну будућност и јасан правац напретка Кине.
Кинески „нови образац развоја” наглашава двоструки циклус развоја домаће економије, који се базира како на отвореној домаћој, тако и на међународној размени. Нови образац развоја „двоструке циркулације” захтева балансирање домаће и спољне потражње. Ефикасна унутрашња циркулација доприноси јачању спољне циркулације. Спољна циркулација помоћи ће у надоградњи унутрашње циркулације.
Заправо, економски раст се све више ослања на домаћу потрошњу и инвестиције. Снажан домаћи промет у Кини, која има тржиште великих размера, неизбежно ће привући више глобалних висококвалитетних ресурса, чиме ће покренути међународну економску размену остварујући узајамно промовисање домаће и међународне размене.
Однос између Кине и њених партнера, који се преклапа са стратегијом двоструке циркулације, пружиће подстицај глобалном економском расту. Треба напоменути да је Кина највећи трговински партнер у више од 120 земаља и региона, укључујући Јапан, Немачку и Европску унију, и уједно и највеће извозно тржиште за многе земље. С обзиром на све сложенији међународни економски пејзаж, глобални систем слободне трговине треба обновити и ојачати. Међународни сајам увоза је додатни доказ да Кина искоришћава могућности међународне трговине као део свог развојног обрасца „двоструке циркулације” у новој ери.
Ове године Кина ће бити једина земља у свету која ће постићи позитиван економски раст и постати главна сила која стабилизује и промовише брзи опоравак глобалне економије.
Трећи Међународни сајам увоза одржан је према распореду, пружајући шансу и простор страним компанијама, одражавајући да Кина дели тржишне могућности са светом и промовише светску економију.
Разна безбедносна питања која су пред човечанством представљају нове изазове пред међународнoм заједницом. Зато је важно наставити пут концепта заједнице са заједничком будућношћу човечанства, држати се мултилатерализма и следити пут солидарности и сарадње.
Земље широм света енергично напуштају протекционизам и унилатерализам и активно промовишу једнаке консултације и пријатељску сарадњу, што ће сигурно омогућити глобалном друштву да што пре изађе из епидемије и заједнички истражи више тржишних могућности, могућности улагања и могућности раста.
Директор Центра за сарадњу са земљама Азије
Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa