Прокупље ‒ На локалитету у Пребрези код Блаца, стручњаци београдског Природњачког музеја обавили су планирана истраживања, а резултати ће бити познати за око месец дана. Ради се о једином палеонтолошком налазишту у Србији, површине око једног хектара, где су већ пронађени фосилни остаци који указују да су овде пре пре више од десет милиона година живели мамути, антилопе, хијене, жирафе. Пронађени су и остаци различитих животиња и праисторијских биљака којих одавно нема на европском континету.
Пребреза важи за за једно од најстаријих налазишта фосила у свету, а у ЈКП „Хаммеум” које управља овим локалитетом кажу да ће у бућности представљати неизоставни део туристичке понуде Топличког округа.
‒ На месту познатом као „Глуви поток” пронађени су миоценска претеча газеле и миоценска хијена, прве две животиње које су означиле старост локалитета и указале на значај овог места. Оригинални фосилни остаци мастодонта, жирафе и других животиња се налазе у Природњачком музеју у Београду а реплике на самом налазишту у специјализованим витринама на отвореном, које посетиоци могу да виде током обиласка локалитета ‒ каже Ана Церовић, координатор за заштиту Споменика природе Пребреза.
Она истиче да су до сада пронађени остаци 12 врста крупних сисара, од којих су неке врсте први пут откривене на тлу Европе, док миоценске хијене и газеле, до открића у Пребрези, нису биле познате науци.
На локалитету су постављене табле, путокази и панои за туристе. На осам паноа је приказана геолошка старост локалитета, почеци истраживања и фотографије првих фосила. У 16 витрина на отвореном су реплике експоната који су пронађени на налазишту, које је активно од 1958. године.
Први сачувани остаци датирају из 1996. и од тада је откривено више од 100 фосилних делова папкара, копитара, месождера, биљоједа, предака данашњих срна и коза. Посебну пажњу побудио је проналазак делова бутне кости и карлице мамута и остатак скамењене птице која лежи, што указује да се на том подручју десила нека изненадна елементарна непогода или природна катастрофа.