Галерија Рима већ две године сваке јесени представља наше уметнике на Међународном сајму уметности у Бечу (Viennacontemporary) и та пракса настављена је и ове, треће године упркос пандемији која је многа уметничка дешавања одложила или отказала. Управо то, ово њихово учешће чини посебним, јер посебна су времена у којима се дешава, а посебни су и напор и смелост бечких домаћина да се усуде да све организују и потруде се да смотра протекне на најбезбеднији начин.
У познатој Хали Маркс током четири сајамска дана (од 24. до 27. септембра), било је окупљено 65 галерија из 16 земаља са фокусом на гостима из централне и источне Европе, а бивши југословенски културни простор представљали су само наша Рима и две словеначке галерије из Љубљане. Српски уметници чија су дела била изложена били су Ђорђе Ивачковић, Андреа Ивановић Јакшић и Иван Шулетић. Конкретније – посетиоци су имали прилику да виде Ивачковићеве слике великих формата из седамдесетих и осамдесетих година, рецентан опус слика-објеката Андрее Ивановић Јакшић, као и Шулетићеве слике, цртеже и својеврстан објекат из овогодишње продукције.
Да највећи сајам уметности у Аустрији и један од најперспективнијих у Европи своју посвећеност и озбиљност потврђује професионалним приступом организацији сајма у складу са свим законским прописима и мерама опреза, потврдила нам је и екипа Галерије Рима која је била тамо присутна – Александар Милојевић, власник галерије, и Невена Мартиновић и Марија Станковић, кустоскиње њена два изложбена простора, крагујевачког, односно београдског. О утисцима овогодишњег наступа њих троје говорило је за наш лист, наглашавајући да су услови и прописане мере подразумевале обавезно ношење маске и физичку дистанцу, да је тамо о томе посебан тим водио рачуна. Процедура одласка није била исувише компликована пошто су сву потребну документацију која им је, заједно са негативним ПЦР тестом, била потребна за пут, добили од руководства сајма.
„С обзиром на то да смо ове године учествовали трећи пут, искуство у односу на претходне године се не разликује по питању посете. Можемо слободно рећи да је посета ове године била и већа иако је број галерија које су учествовале био редукован из свима познатих разлога. Једина разлика је у томе што су, за разлику од велике посећености на сајму, улице Беча готово потпуно празне после 20 сати”, каже Алексадар Милојевић и додаје:
„Дилеме да ли ћемо ићи није било. Ми смо желели да у најбољем светлу и у сигурним условима представимо српске уметнике, што нам је и пошло за руком, имајући у виду изузетан начин организације сајма и квалитет уметничких дела које смо представили међународној публици. Атмосфера је била пријатна, наш штанд је био један од најпосећенијих, имали смо занимљиве разговоре о уметности и потенцијалним будућим сарадњама.”
Имајући у виду углед галерија које се појављују на овом сајму, као и чињеницу да га посети велики број различитих стручњака, кустоса и консултаната, представника значајних музејских институција као и колекционара – овај сајам је, сматра Милојевић, право место на коме уметници могу да преиспитају сопствену аутентичност и позицију унутар токова савремене европске уметничке сцене, па се тим Галерије Рима, како истиче, радује наставку сарадње са овом манифестацијом.