Лименке, флаше, пластичне кесе... укупно 11 џакова смећа заосталог за посетиоцима Аде Циганлије извукли су у претходна два дана са дна Савског језера чланови Клуба подводних активности. Ронила су четири пара, односно укупно осам ронилаца, који су се у оквиру традиционалне акције чишћења решили ђубрета баченог у близини Округлог купатила, али и прекопута торња.
– Овом акцијом отклањају се последице несавесног понашања наших суграђана према животној средини. Сав отпад који се налази у језеру јесте наш отпад јер смо га сами створили – рекла је Ивана Вилотијевић, градска секретарка за животну средину, а пренео Беоинфо. Она је подсетила да подухват чишћења ово градско министарство подржава још од 2012. године и истакла да сви анализирани узорци показују квалитет воде другог степена, што говори о томе да је вода врло чиста.
Милорад Ђукић, председник Клуба подводних активности који постоји већ 44 године и један је од најстаријих у Србији, каже да због кише видљивост није била идеална, као и да је проблем правило то што је Ада доста затравила. Вода је, оцењује он, чиста, а живи свет у њој јако богат. Рониоци су тако јуче и прекјуче уочили штуке, сома, смуђа, гомилу ситне рибе, али и бројне ракове.
– Ситуација је много боља него пре пет, шест година. Веровали или не, некада смо из воде вадили шпорете, гуме, тепихе, колица из самопослуге... сада је то углавном амбалажа – појашњава Ђукић.
Ада је, прича он, место на коме чланови клуба раде своје прве зароне, а Савско језеро сви они воле, пазе и доживљавају као своје.
– Због тога и чистимо од свег срца. Знамо где има ђубрета и покривамо неуралгичне тачке. У претходна два дана поприлично смо прешли део уз обалу. Дно је најчистије на самим плажама јер људи вероватно не би да газе оно што бацају, а много више ђубрета има где купалиште престаје, на местима куда се шета и има бетона. Код торња отпад остављају пецароши, а део око скијалишта на води је углавном чист. Највише смећа се налази на пет, шест метара од воде, а на средини језера га и нема, једино ако нешто баце са педалина – прича Ђукић и додаје да је температура воде током чишћења била између 18 и 20 степени, што рониоцима који носе одела не представља проблем.