Краљево - Тридесетак радника из Индије јуче je поново започелo протест седећи на платоу испред зграде градске управе. Предочили су да им ГП „Николић”, у коме су били на привременом раду, дугује од четири до шест плата, што је од 1.500 до 2.000 евра, да су им уговори истекли, да даље не могу да раде, да немају новца, а без новца не могу да се врате кућама.
То да су без хране и здравствене и друге бриге демантовала је тада власница поменутог предузећа Нина Николић образложењем да су им радни уговори истекли у фебруару и марту, али су, због епидемије и обуставе авио-саобраћај за Индију остали овде и да су смештени у кампусу предузећа. Сваког дана, тврдила је Нина Николић, о трошку предузећа доставља им се храна, плаћа лечење... а да кући не могу јер нема летова за Индију.
Иначе, они су ангажовани посредством фирме ,,Идеа капитал” из САД, тј. Мајамија, која је огранак предузећа ГП ,,Николић” из Краљева.
И у Краљеву су се затекли кад је кренула епидемија и овде принудно остали. Како дознајемо све је требало да се реши пре неколико дана, али је лет отказан па се на њихов одлазак још чека. И зато су ови инострани радници поново у протесту. Примио их је и градоначелник Краљева др Предраг Терзић, онда је на његову интервенцију надзор обавила и инспекција рада.
Али због тога што су у Краљево упућени из америчке фирме, мало тога је у надлежности домаћег радног законодавства. То им је и предочено, али су они, ипак, остали да седе испред зграде градске управе. Са новинарима не желе или веома штуро разговарају. Овог пута неки не истичу проблем дуговања за плате већ само што хитнији одлазак кућама.
‒ Сва дуговања су им исплаћена а о трошку предузећа су и даље у кампусу где су смештени и имају храну. Тако је већ неколико месеци, јер неки од њих су још у фебруару ове године отказали радне уговоре, а осталима су истекле радне и боравишне дозволе. Баш се трудимо да им све захтеве испунимо па и то и да се што пре врате кућама. Ето, сада знам да има лет за Индију 25. августа, али не могу у авион без тестова на вирус корона не старији од 96 часова. Тешкоћу предствља и то што су испред наших надлежних института за тестирање огромне гужве. Но, надам се да ћемо и то до поменутог лета разрешити – истакла је за ,,Политику” Нина Николић, власница фирме ГП,,Николић” из Краљева.