Два произвођача из Србије, „Млекопродукт” из Зрењанина и „Млекара Уб”, добила су сертификате за извоз у Кину. Од пре неколико дана те компаније су на листи извозника ове државе и на кинеско тржиште ће, контејнерским саобраћајем, испоручивати млечне производе и млеко за бебе, рекао је за „Политику” Бранислав Недимовић, министар пољопривреде.
Како је истакао, Србија за разлику од неких других држава у окружењу нема проблеме у сектору млекарства и највише извозимо у Босну, Македонију, Црну Гору и Косово, а да је ово први пут да наши млечни производи могу да се извозе у Кину.
У Србији се, како је додао, гради и млекара која ће бити највећа не само на Балкану већ у југоисточној Европи.
Откупне цена воћа које наша земља највише извози ове године су високе због мањка на европском тржишту. Ово је делом последица пандемије, али и лоших временских прилика с којом су се суочили највећи произвођачи попут Пољске. Малинари су задовољни, а очекује се да ће тако бити и с произвођачима јабуке чија берба следи и које се највише извозе за Русију.
Недимовић каже да је за наш воћарски сектор сада повољна ситуација на тржишту, посебно за оне произвођаче који су конкурентни и да је процес воћарске, али и повртарске производње последњих година интензивиран. Каже да постоји интересовање једне немачке покрајине за увоз воћа из Србије и, према најавама, њихова привредна делегација би требало да дође у Србију у октобру како би уговорили испоруке за 2021. годину.
Недимовић је раније рекао да је уговор о слободној трговини између Србије и Евроазијске уније прилика да се, рецимо, пољопривредни производи друге класе, који не могу да се продају као конзумна роба, прераде и извезу без царине. На пример, ракија од шљиве. Он је истакао да ће ове године пољопривреда бити добар генератор раста БДП-а и смањења последица вируса корона. Према његовим речима, пшенице има за 23 одсто више него прошле године док је кукуруз на њивама одличан.
И Вукосав Саковић из Удружења „Жита Србије” јуче је у изјави за Танјуг рекао да је ово добра година за пољопривреду, биће добар род код свих ратарских култура и код свих ћемо имати вишкове за извоз, а да они који су дали максимум немају разлога да се жале.
Жетва раних хибрида сунцокрета почела ових дана у јужном Банату, а очекивани приноси између три и 3,2 тоне по хектару. Сунцокрет је на око 220.000 хектара, што је довољно за наше прерађиваче и стандардно да извеземо нешто преко 100.000 тона. За кукуруз ово је година скоро идеалних временских прилика па Саковић очекује да род кукуруза буде већи од 10 до 20 посто у односу на претходну годину.