Због превенције оболевања од вируса корона држава је олакшала пацијентима одлазак на рехабилитацију у бање тако што се болесници одмах након завршеног болничког лечења санитетом директно превозе у бањске центре и институте за рехабилитацију. Министар здравља др Златибор Лончар нагласио је да су они преузели сву бирократију, да подносе неопходне захтеве, набављају упуте, заказују долазак у место где ће пацијент наставити опоравак...
– Олакшали смо посао свима. У болницама пацијентима урадимо тест на ковид 19, јер не желимо да они оду кући, да се деси да их неко други зарази. Уколико је тест негативан, возимо их право у бању или институте за рехабилитацију – навео је др Лончар.
У бањама наглашавају да, без обзира на вирус корона, они морају да збрињавају пацијенте који имају разне проблеме, почев од шлога, инфаркта срца, ортопедских и неурохируршких операција, последица саобраћајних несрећа, компликација дијабетеса... Како каже прим. др Снежана Костић, директорка Института за рехабилитацију, коме припада и бања „Селтерс” у Младеновцу, увек је постојала могућност пребацивања из болница у бање пацијената који су, на пример, оперисани, међутим, то није много коришћено, али је сада истакнуто да проценат таквих пацијената мора да буде већи.
– Неуролошки болесници су високо ризична група. Није циљ да они из болнице најпре иду кући јер постоји могућност заразе короном. Болнице завршавају папирологију пре него што пацијенте пошаљу код нас – објашњава др Костић.
У Специјалну болницу „Др Боривоје Гњатић” у Старом Сланкамену, како наводи директор установе Светозар Ђуришић, примају се сви пацијенти који су за рехабилитацију из неуролошких одељења болница „Свети Сава” из Београда, Клиничког центра Србије, Клиничког центра Војводине, Војномедицинске академије... Свима њима у отпусној листи треба да пише да су тестирани на корону и да су резултати негативни. Тренутно су овде смештена 254 пацијента.
– Када болесник дође код нас он већ има упут надлежне филијале РФЗО-а и документацију из болнице. Попуњени смо са око 70 одсто капацитета. Просечна дужина лечења је 42 дана. Долазе људи различитих година. Има и оних који су старији од 85, али и тридесетогодишњака који су доживели саобраћајну несрећу и морају на опоравак. У 85 до 90 одсто случајева реч је о непокретним или слабо покретним пацијентима. Покретних сада мало имамо, јер смо неке морали да отпустимо на кућно лечење јер нису хтели да мирују и поштују правила. Дешавало се да су излазили напоље у шетњу, где су се виђали са родбином и да притом нису стављали маску, узимали су храну и лекове од њих, што не сме да се ради. Због тога је код четири пацијента утврђена корона. Али смо на срећу успели да се изборимо са тиме – наглашава Ђуришић, једини економиста међу директорима ових центара.
Новина је и то што су стручњаци покренули иницијативу и упутили је Министарству здравља да они који су прележали ковид 19 могу да иду на рехабилитацију у бање о трошку државе. Још се не зна да ли ће она бити усвојена, али ће се о томе изјаснити републичка стручна комисија за рехабилитацију.
– То значи да пацијенти који се лече од короне и излече се под том дијагнозом и шифром која је нова по међународној номенклатури, могу да иду на опоравак. Очекујемо да ће то да заживи у пракси. Њима је заиста најпотребнија респираторна рехабилитација. Неки од њих после излечења имају проблем са фиброзом плућа. Зато морају да буду под стручним надзором и да доста раде на вежбама дисања. Али, они могу да имају и неуролошке испаде и друге појаве. Иницијативу је званично упутио менаџмент Специјалне болнице за рехабилитацију Сокобања. Очекујемо да ће републичка стручна комисија дати за то позитивно мишљење – наводи др Костић.
Та иницијатива многима би донела добробит, а и у складу је са европским препорукама, јер се због нове пошасти широм Старог континента отварају рехабилитациони центри намењени овој групи људи. То се пре свега односи на оне који су излечени од ковида 19 али се и даље лоше осећају и имају последице прележане короне. Тренутно се на томе највише ради у Италији и Великој Британији, јер су ове две државе доста биле погођене новим вирусом. Истраживања су показала да корона највише „удара” на плућа, али да оштећује и бубреге, јетру, срце, мозак, нервни систем, кожу и гастроинтестални тракт и да су потребни месеци да би се особа опоравила.