Северна Кореја наставља с програмом развоја нуклеарног оружја, а неколико земаља верује да је она вероватно развила минијатурне нуклеарне уређаје који могу да се уклопе у бојеве главе балистичких ракета, наводи се у поверљивом извештају Уједињених нација.
Иако Пјонгјанг није извршио атомску пробу од септембра 2017. године, извештај независних стручњака који прате америчке санкције наводи да поједине државе, које нису именоване, верују да је Северној Кореји последњих шест тестова вероватно помогло у развоју минијатурних нуклеарних уређаја.
У извештају поднетом 15-чланом америчком Одбору за санкције Савета безбедности, у који је агенција Ројтерс имала увид, наводи се:
„Демократска Народна Република Кореја наставља свој нуклеарни програм, укључујући производњу веома обогаћеног уранијума и изградњу експерименталних реактора за лаку воду. Земља чланица је закључила да Република Кореја наставља производњу нуклеарног оружја.”
Из Мисије Северне Кореје при светској организацији у Њујорку још нису коментарисали наводе из последњег извештаја УН.
Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун је прошле недеље на обележавању 67. годишњице окончања Корејског рата, који је трајао од 1950. до 1953. године, изјавио да рата више неће бити.
„Сада смо способни да се одбранимо пред било каквим обликом притиска високог интензитета и војних претњи од империјалиста и непријатељских снага. Захваљујући нашој поузданој и ефикасној самоодбрамбеној нуклеарној снази, неће више бити рата и безбедност и будућност наше земље чврсто ће заувек бити загарантована”, поручио је Ким, пренела је агенција КЦНА.
Британски „Телеграф” подсећа да су још 2017. године из америчких обавештајних извора у јавност процурили подаци да је Кимов режим развио технологију за производњу нуклеарних бојевих глава, довољно малих да могу да стану у ракету. Теоретски, Северној Кореји то омогућава лансирање интерконтиненталних балистичких ракета које могу да погађају удаљене циљеве, укључујући и копнене делове САД.
Јапанска влада је дошла до сличног закључка 2019. у својој „белој књизи” о одбрани, у којој се констатује да војно устројство режима у Пјонгјангу представља стварну и непосредну опасност.
Иако се од 2006. године налази под санкцијама УН због програма развоја атомских и балистичких програма, Северна Кореја не одустаје од својих нуклеарних амбиција. Савет безбедности УН у међувремену је пооштравао мере, али су посматрачи редовно извештавали да Пјонгјанг не само што ради на побољшању својих нуклеарних програма, већ и крши санкције.
У мају 2018. године Северна Кореја је, уочи првог састанка Ким Џонг Уна и Доналда Трампа у Сингапуру, наводно уништила три експериментална силоса и подземне тунеле на свом полигону за нуклеарна тестирања у Пунгјерију, што је требало да буде доказ да ће прекинути нуклеарне пробе. У извештају УН касније је наведено да су уништени само улази у подземне тунеле и да нема доказа о њиховом свеобухватном рушењу. Тада је процењено да Пјонгјанг за три месеца може да обнови инфраструктуру за нуклеарне тестове.
Амерички председник и севернокорејски лидер састали су се три пута од 2018. године, али током тих „историјских сусрета”, како су називани у медијима и државним саопштењима, нису направљени видљиви кораци у даљој денуклеаризацији Корејског полуострва.
Трамп тврди како је успоставио лични однос са Кимом, али његов неформални позив да би било корисно да се још једном састану, упућен почетком јула током интервјуа за ТВ Греј из Атланте, није наишао на претерану добродошлицу у Пјонгјангу. И државни секретар САД Мајк Помпео је послао сличну поруку – да је Вашингтон спреман да пре краја ове године с Пјонгјангом покрене преговоре о денуклеаризацији.
Кимова наводно врло утицајна сестра Ким Јо Џонг је поводом ових сигнала и порука Трампа и његове администрације јасно поручила како Пјонгјанг не би ништа добио организовањем још једног самита САД – Северна Кореја.
„Ако би се такав самит и организовао ове године, он би користио само САД, али не би био исплатив за нас. То је само губљење времена”, изјавила је Ким Јо Џонг за севернокорејску агенцију КЦНА, додајући како би још један неуспешан састанак само нарушио „посебне односе” америчког председника Трампа и председавајућег Кима.