Мутирана верзија новог коронавируса који изазива ковид 19 и која данас преовладава у свету, у лабораторији се показала способнијом да зарази људске ћелије од изворног облика коронавируса који се појавио у Кини, показало је ново истраживање објављено у четвртак у часопису Сел.
Истраживање спроведено у лабораторији сугерише да би се та мутација могла лакше преносити међу људима у стварном свету у односу на ранију варијанту али то још није доказано.
– Мислим да подаци показују да постоји једна мутација која омогућава вирусу да се боље умножава и можда је прати већа концентрација вируса, каже у коментару главни амерички инфектолог Ентони Фауци који није био укључен у истраживање.
Нема информација да ли је зараженој особи од тога горе или не. Само се чини да се вирус успешније размножава и можда се лакше преноси, али сад се то тек настоји утврдити, додаје он.
Научници из лабораторија Лос Аламос у Њу Мексику и универзитета Дјук у Северној Каролини удружили су се са универзитетом Шефилд како би анализирали узорке које је објавио ГИСАИД, светски извор секвенција генома. Утврдили су да садашња варијанта названа Д614Г” има малу али моћну промену протеина који се издиже с површине вируса и коју вирус користи за пробој и заразу људске станице.
Научници су у априлу прва открића објавили на страници биоРxив, али тада су критиковани јер нису доказали да је сама мутација одговорна за доминацију нове верзије вируса у свету јер је то могла бити последица других фактора или пуког случаја.
Тим је стога спровео друга истраживања. Анализирали су податке 999 британских пацијената хоспитализираних због ковида 19 и уочили су да они с том верзијом вируса имају већу концентрацију вирусних честица у организму али тежина њихове болести није била другачија.
Лабораторијским експериментима показали су да је та верзија вируса три до шест пута способнија да зарази људску ћелију.
"Чини се да је тај вирус способнији", каже Ерика Олман Сафир, која је спровела један од експеримената на институту за имунологију Ла Јола. Али у овој фази све се може описати тек као веројатно јер се лабораторијски експерименти не одвијају у условима динамике пандемије у стварном свету.
Према досадашњим сазнањима, иако је варијатна вируса који сада кружи заразнија, она се може, али и не мора лакше преносити међу људима. У сваком случају виролог Нејтан Грубау са универзитета Јејл који није суделовао у истраживању каже да ширење нове генетске мутиране верзије вируса, "природном селекцијом или пуким случајем" значи да је та варијанта сада узрок пандемије.
Он оцењује да се сада тек треба истраживањима утврдити хоће ли та нова варијанта утицати на развој вакцине и лекова и истиче како не очекује да ће Д614Г узроковати промене мера за ограничавање ширења вируса или изазвати теже стање код заражених.
Реч је о занимљивом открићу које се можда односи на милионе људи али за сада не знамо пуне размере или његов утицај.