Нелагодни дипломатски односи између Америке и Немачке поново су заоштрени ове седмице новим расколом између чланова Конгреса и Бундестага око судбине руско-западноевропског гасовода „Северни ток 2”.
„Жеља Вашингтона да уведе нове санкције ’Северном току 2’ није ништа друго него економски империјализам. Америчка економија и америчка финансијска индустрија до гуше су уплетене у производњу нафте и гаса из уљних шкриљаца. Њихов аргумент да је Европа (енергетски) исувише зависна од Русије и тиме подложна уценама, бесмислен је. У Европи има довољно терминала за течни гас који се у случају несташица могу пунити из извора широм света. Америчке санкције не само што су нелегалне, већ и угрожавају енергетску безбедност целог европског континента”, оценио је у понедељак Хајко Хесенкемпер, члан Комитета за економске послове и енергетику немачког парламента из странке Алтернатива за Немачку (АфД).
Он је изнео ову оштру оцену након што је у амерички Сенат прошлог четвртка стигао предлог закона о новим, али и ретроактивним санкцијама против широке палете учесника у реализацији „Северног тока 2”. Тај амерички правни документ назван је Закон о заштити енергетске безбедности Европе и прати га иницијатива да буде уврштен у овогодишњи Закон о националној одбрани Америке.
На ту вест званични Берлин је поновио одраније истакнуто противљење америчким екстериторијалним санкцијама. Влада канцеларке Ангеле Меркел најавила је да неће узвратити у случају да такве казнене мере поново (као децембра прошле године) буду заведене, већ да је онда „ствар ЕУ да реагује”.
Иначе, пет западноевропских компанија: англо-холандски „Шел”, немачке фирме „Винтершал деа” и „Унипер”, француски „Енжи” и аустријски „ОВМ” – сувласници „Северног тока” с руским „Гаспромом” – уложило је до сада више од милијарду евра у изградњу „Северног тока 2”.
У међувремену, противници „Северног тока 2” у америчком Конгресу, али и у британском парламенту, захтевају хитру и одлучну акцију Вашингтона и Лондона да се гасовод затуче пре него што га Руси евентуално ускоро заврше, као што су то планирали.
„Руски диктатор Владимир Путин настоји да посеје семе раздора у Трансатлантској алијанси, па и коришћењем енергије као оружја. ’Северни ток 2’ је политичко и економско оружје с циљем да ускрати критични транзит гаса Украјини, нацији која се бори за опстанак пред руском агресијом. Амерички државни секретар Мајк Помпео треба хитно да примени санкције на руске актере тог гасовода уколико покушају да га заврше”, наводи се у саопштењу Украјинског кокуса у америчком Конгресу.
Тај кокус тражи и да Помпео у консултацијама са Стивеном Мнухином, америчким министром финансија, експресно заведе санкције власницима две руске барже („Академик Черски” и „Фортуна”) које слове за оне које би могле завршити преостали део гасовода (мање од 160 километара).
Данијел Кавчински, посланик британског парламента, оптужио је Немачку да је „издала” Европу својим ставом о америчким санкцијама „Северном току 2”.
„Сада када смо коначно изашли из ЕУ, време је за Велику Британију да се ангажује и убије тај пројекат (’Северни ток 2’) за сва времена”, оценио је Кавчински.