Проблем амброзије у нашем граду полако се решава. Планиран је мониторинг на шест пута већој површини него прошле године, односно на око 2.000 хектара, уместо прошлогодишњих 320. И само уништење амброзије је предвиђено на знатно већој површини, а издвојено је знатно више новца. Кључно је, како је истакао Зоран Радојичић, градоначелник, да се води рачуна да се та средства искористе на прави начин. Он је подсетио да је Град Београд 2019. године усвојио нову десетогодишњу Стратегију уништавања амброзије.
– Желео сам да направимо нову десетогодишњу стратегију, с обзиром на то да се са том биљком не можемо изборити тако што ћемо краткорочно из године у годину покушавати да је елиминишемо. Морамо да правимо дугорочне планове и да се на тај начин боримо против амброзије. После акутног и тешког периода са вирусом корона, ради се мониторинг, пре свега у приградским општинама, како би се тачно дефинисало где се налази амброзија – рекао је Радојичић.
Истакао је да се на уређеним зеленим површинама, о којима води рачуна ЈКП „Зеленило-Београд”, овај проблем успешно решава.
– Следећа значајна група су неуређене градске површине. Амброзије има пуно и на приватним поседима, на пољопривредним земљиштима, као и на територији приградских општина. План је да где год можемо, уништавање спроведемо кошењем, а да се хемијска средства оставе као последња опција. Средства која се користе су безбедна по здравље људи и животиња – казао је Радојичић.