Уз пуно поштовање аргумента да је Министарству културе и информисања нејасан мој апел за заштиту Филмског центра Србије (ФЦС) и филмске индустрије, а пошто министарство никада није стало иза радника у култури, пробаћу да одговорим само чињеницама, не улазећи у простачки језик који је вероватно део неког предизборног програма, одговорила је Јелена Триван, председница Управног одбора Филмског центра Србије, министру културе и информисања Владану Вукосављевићу, настављајући:
„За претходну 2019. годину Министарство културе предложило је смањење буџета ФЦС за више од 500 милиона динара, који смо успели да вратимо на пређашњи ниво само захваљујући реакцији Управног одбора и Министарства финансија. У децембру када, чини ми се, у Министарству културе и информисања још није владала епидемија вируса корона, буџет Филмског центра Србије смањен је за 12 одсто, односно за 146,036 милиона динара, а доспеле обавезе у висини од 253,551 милион динара нису пребачене на наш рачун, што је изазвало велико незадовољство филмаџија, којима нису исплаћене обавезе по уговору. Став министарства био је да би требало скинути средства са међународне сарадње, иако су се наши филмови спремали за наступ на међународним фестивалима, па је ФЦС наше представљање на Берлинском фестивалу покрио, иако је министарство та средства укинуло. Солидарно, са свим институцијама културе смањили смо буџет ФЦС за 20 одсто, односно за 214 милиона динара колико је министарство тражило, да би министарство самоиницијативно додатно казнило ФЦС умањењем буџета за још 72,262 милиона динара. Након тога, одговорно министарство се досетило да је заборавило да определи средства за хонорарце Народног позоришта па су смислили да то, веровали или не, буде плаћено из буџета ФЦС. Једном речју, ако се бахатост и јарост зове борба за интересе филмске индустрије за шта смо постављени, молимо Министарство културе да крене да се бори за интересе људи у култури, макар за исто били оптужени”, наводи Триванова, уз напомену:
„А ако министар верује да Групација за кинематографију Привредне коморе Србије подржава да еснаф иде уназад и буде слепо црево државе нека проба да са овим подацима изађе пред филмаџије и каже да бахати УО и Јелена Триван хоће да заштите филмску индустрију, због чега ће увредама и још мањим буџетом бити кажњени. А досадашња улагања у филм једино и искључиво су резултат напора премијерке и Владе Републике Србије да врате српски филм на место које му припада, и то уз сталне опструкције надлежног министарства.”
Ниједној државној институцији, а камоли Министарству културе и информисања не доликује овакав начин комуникације, закључује Јелена Триван, додајући да стога даље неће учествовати „у овом непристојном перформансу и бесрамној полемици”.
„Молим Министарство културе да ме демантује тако што ће вратити одузета средства на рачун ФЦС. Моја борба је принципијелна и у њој нема ничег личног пошто нисам део филмског еснафа да бих се спуштала на лични ниво и вређања само зато што обављам свој посао”, каже на крају у свом одговору Јелена Триван.