Оснивач „Викиликса” добио је двоје деце док се скривао у еквадорској амбасади у Британији, открила је његова партнерка тражећи његово пуштање на слободу да се не би заразио вирусом корона.
Адвокатица Стела Морис (37) потврдила је за недељно издање британског таблоида „Дејли мејл” да Џулијан Асанж (48) и она имају два сина – трогодишњег Габријела и једногодишњег Макса. Информација о Асанжовоj тајној породици први пут се појавила у судским списима претпрошле недеље, кад је Стела Морис, која је рођена у Јужној Африци, има шведски пасош, а дуже од 20 година живи у Енглеској, затражила од британског суда да оца њене деце пусти на слободу уз кауцију да се не би инфицирао короном.
Асанж је седам година провео у стању које се последњих недеља препоручује људима широм света – самоизолацији. За време боравка у амбасади ниједном није напустио зграду нити изашао напоље, пошто није било дворишта, а није смео да изађе на улицу јер би то значило његово сигурно хапшење. Готово тачно пре годину дана, еквадорска влада га је избацила и предала британској полицији. Од тада се налази у лондонском затвору „Белмарш”, где чека одлуку суда о америчком захтеву за изручење.
Стела Морис је била део Асанжовог правног тима. Како је казала у интервјуу за „Мејл”, заволели су се упркос „необичним околностима” и верили 2017. У видео-клипу на „Викиликсовом” каналу на „Јутјубу” додала је да вероватно многи мисле да је лудост стварати породицу у таквим условима, али да су они свесно донели одлуку о деци да би Асанж имао макар нешто од нормалног живота. Он је присуствовао порођајима путем видео-линка и виђао Габријела, јер је дете, упркос 24-часовном надзору разних тајних служби, „шверцовано” у амбасаду. Млађег сина је упознао у затвору, али су му сад због епидемије све посете забрањене, укључујући и посете његових адвоката.
Иако му је у „Белмаршу” дозвољено да прошета сат времена напољу, Асанж све остало време проводи у самици. И пре него што се проширила зараза, његови адвокати су говорили да је у лошем физичком здравственом стању и да психички тешко подноси наметнуту изолацију, односно то што је 23 часа дневно сам у ћелији. Кад је избила епидемија, његова вереница се обратила судијама, упозоравајући да он спада у ризичну групу јер има проблем с плућима, погоршан вишегодишњим боравком у затвореном простору. Како објашњава, до сада се плашила да би њен партнер могао да изврши самоубиство ако британске власти одлуче да га испоруче Америци, а сад се више плаши да би могао да настрада од ковида 19. Због страха од ширења инфекције по затворима, што се већ десило широм планете, Даунинг стрит је најавио да ће пустити хиљаде осуђеника. Један затвореник из „Белмарша” већ је преминуо од ковида 19.
Асанжови браниоци су предложили да се следећи претрес поводом америчког захтева за екстрадицију помери са маја на септембар, јер је због пандемије немогуће припремити случај, али је суд одбио њихов захтев, преноси „Гардијан”. Први човек „Викиликса” се у САД суочава са 17 тачака оптужнице на основу Закона против шпијунирања и још једном тачком оптужнице која га терети за незаконити упад у рачунаре вашингтонске владе. Све што му се ставља на терет повезано је са око 700.000 поверљивих докумената Стејт департмента и Пентагона, које је тадашња војна аналитичарка и узбуњивачица Челси Менинг доставила „Викиликсу” 2010. Убрзо после објављивања америчких државних тајни, Асанж је у Стокхолму оптужен за сексуалне нападе, да би онда био ухапшен у Лондону на основу шведске потернице. Судија га је пустио уз кауцију, али је он 2012. затражио азил у еквадорској амбасади у страху да ће га Британци предати Шведској, а она Америци. Због кршења условне слободе, Асанж је прошле године пред судом у Лондону осуђен на нешто више од годину дана затвора. У међувремену је Шведска објавила да одустаје од процеса, али је Америка открила да је, баш као што су Асанж и његови браниоци све време и предвиђали, написала оптужницу против покретача „Викиликса” и да тражи од Британије да он буде изручен. Иако је још прошлог септембра могао да пусти Асанжа на условну слободу, суд је одлучио да то не уради, наводећи да је затвореник једном већ прекршио условну слободу и да ће због тога остати иза решетака све док се не заврши есктрадициони процес.