Грађани Србије којима су за ову годину одобрени туристички ваучери, резервације могу да искористе до 20. новембра, што значи да у договору са власницима смештаја термине могу да помере за период окончања ове здравствене кризе, саопштило је Министарсво трговине, туризма и телекомуникација. Ваучере грађани могу да користе само у објектима у којима су већ резервисали смештај, што значи да не могу мењати угоститеља, нити дестинацију за коју су се првобитно одлучили, речено је у министарству.
У овој години је иначе одобрено и подељено укупно 160 хиљада ваучера за одмор у Србији у износу од по пет хиљада динара. Најпре је одобрено 100 хиљада ваучера, да би у фебруару било одобрено још 60 хиљада са циљем да се надомести очекивани мањи број туриста из Кине, у којој је тада у јеку била епидемија вируса корона. На листи најтраженијих дестинација за одмор уз помоћ ваучера су Сокобања, Врњачка Бања, Сијаринска и Рибарска Бања, Златибор, Дивчибаре, Копаоник, Палић, Сребрно језеро, Златар и Тара. Није Србија једина земља која на овај начин промовише домаћи туризам. Овај сектор је широм света већ сада претрпео огромне губитке и многи су ову сезону прогласили изгубљеном. То је један од разлога што је, на пример, словеначка влада већ почела да рекламира сопствене ресурсе и поручује грађанима да летују у Словенији и купују домаће производе. Тамошњи министар привреде Здравко Почивалшек изјавио је да се размишља чак и о продужавању државних субвенција за угрожени туризам и после пандемије, јер сматра да ће опоравак туризма трајати дуже него других сектора. И тамо се разматра увођење туристичких вредносних бонова, које би Словенци могли искористити само у домаћим објектима, како би се што пре надокнадио губитак због изостанка најчешћих гостију, Италијана и Аустријанаца, али и других странаца који обично чине две трећине укупног туристичког прихода.
– Један од бројних предлога је био да се уместо досадашњег регреса уведу вредносни бонови за одмор у Словенији, али наглашавамо да је то само једна од идеја, а не прихваћено решење – одласило се Министарство привреде пошто се врло брзо прочуло да се разматра укидање регреса који у Словенији износи половину зараде. Почивалшек је ипак подсетио да се држави највише може помоћи куповином домаћих производа и услуга, као и да је најлепши одмор у својој земљи. И из Министарства пољопривреде стигле су најаве да Словенија после ове здравствене кризе мора да се окрене пољопривреди и да производи довољно за своје потребе пошто се испоставило да може бити великих проблема када се границе затворе.