АТИНА-АНКАРА - Откако је избила пандемија корона вируса, на граници Грчке и Турске, која је била у центру пажње светске јавности због избеглица, сада је мирно, али се права драма одвија у крцатим камповима на грчким острвима где нема услова ни за основну хигијену.
„Сада је мирно. Илегални мигранти су враћени”, каже Ставрос Цамалидис, начелник Кастањеста, пише „Дојче веле”.
Варош на грчко-турској граници је пре избијања пандемије била у центру пажње светске јавности. Након што је Турска крајем фебруара отворила границу према Грчкој, хиљаде избеглица су недељама покушавале да се пробију преко жичане ограде у Грчку.
А сада, како наводи, све је опет мирно на ничијој земљи између Грчке и Турске.
„Ми не знамо зашто су одједном удаљили мигранте. Или због короне или се Ердоган уморио и пожелео промену”, каже Цамалидис.
Према наводима медија, немачка тајна служба БНД верује да је турски председник Реџеп Тајип Ердоган свесно управљао налетом избеглица на границу.
Турска је, како се наводи, довозила избеглице у Једрене истим аутобусима којима их је сада одвезла.
„Дојче веле” оцењује да је Ердоган циљано бирао Грчку, надајући се да ће изазвати реакцију и да ће већ критична ситуација на грчким острвима додатно бити заоштрена.
Ердоганова рачуница је, додаје, по свему судећи, била да уцени Европу тако што ће ЕУ показати да је заказала када је реч о избегличкој политици.
Коначни циљ могао би да буде притисак на НАТО да се укључи у рат у Сирији онако како Турској одговара, али му је корона вирус осујетио план и турски председник се повукао пошто светски медији више нису из минута у минут извештавали о дешавањима на граници.
У Турској, према званичним подацима, борави око четири милиона избеглица, мада се прича да их је знатно више.
С друге стране у Грчкој, према наводима власти, налази око 100.000 потражилаца азила, 41.000 њих на острвима Лезбос, Самос, Хиос, Лерос и Кос.
Међу њима је и Сомаја (20) из Авганистана, која живи у кампу у Морији на Лезбосу.,
„Једва да имамо воду, а избеглице овде не знају шта се догађа. Може ли се заразити вирусом? Забринута сам”, каже Сомаја.
Она се као волонтерка укључила у рад данске хуманитарне организације „Тим хјуманити”, где шију маске и деле их у кампу, заједно са сапуном и брошурама с информацијама о вирусу.
Атина је пре две седмице донела уредбу о понашању у доба короне у избегличким камповима, у којој се наводи да су забрањене посете или активности унутар кампа.
Становници унутар кампа смеју да се крећу само ако је нужно, а куповину изван кампа сме да обавља само један члан породице који у посебним полицијским аутобусима буде одвезен до одређених продавница. Од 19 часова је на снази полицијски час.
Одредбама се, такође, људима сугерише да се придржавају хигијенских мера.
Међутим, Апостолос Веизеис из организације „Лекари без граница” пита се – како?
„Све је препуно. То су идеални услови за ширење короне. Месецима се смеће не одвози, 1.300 људи користи исту славину. Бројни немају уопште приступ води, струји или тоалету и врше нужду под ведрим небом”, наводи он.
Веизеис сматра да су мере заштите лицемерне и да су оне, пре свега, усмерене на заштиту локалног становништва, а да дискриминишу тражиоце азила.
На целом Лезбосу, како каже, постоји само пет кревета за интензивну негу, на Самосу само два.
Три лекара из Министарства здравља су се у Морији бринула за 20.000 људи и при томе нису имали ни лекове ни потребни медицински материјал на располагању.
Веизеис оцењује да грчка влада вирус користи у властите политичке сврхе.
„Ако сада кажу да је време да се буде опрезан и да је најсигурније сместити избеглице у затворене центре, онда тиме покушавају да коначно спроведу свој концепт”, рекао је он.
Грчка власт, током викенда, након првих регистрованих случајева корона-вируса у камповима, одлучила је да стави у карантин два таква центра.
У питању су кампови Малакаса надомак Атине и Рицона на северу земље.
А влада о свему томе ћути.
Након више упита тог портала како мисли да спроведе мере у камповима, да ли постоји план евакуације и да ли се избеглице уопште тестирају на вирус, добио само већ познати каталог мера, где нема ових одговора.
Раније је Атина оштро критикована због затворених центара – и то од стране организација за заштиту људских права, ЕУ и локалног становништва.
И док је Анкара због вируса повукла ручну кочницу, чини се да Атина користи избеглице да пошаље поруку, закључује „Дојче веле”, преноси Танјуг.