Педесет хиљада динара је казна за осамдесетогодишњу жену која је у прошлу среду са тек пристиглом пензијом кренула у куповину намирница усред бела дана. Таква вест била би потпуно невероватна у редовним околностима, али не и у ванредном стању.
Многе данашње вести звучале би чудно ако бисмо заборавили на вирус корона. Никада до сада нико није ухапшен зато што је играо јамб у кафићу или зато што је шетао пса у 11 сати увече.
– Свима ћу рећи да сте ме тукли. Ја имам право да идем у куповину. Стигла је пензија, живим сама и нема ко други да ми купи намирнице – рекла је бака из Сремчице када су полицајци зауставили њен аутомобил и видели да њиме управља старија жена.
Не само да није смела да изађе на улицу, због потпуне забране кретања старијима од 65 година, него није смела ни да вози. Утврђено је да нема возачку дозволу и да аутомобил није регистрован. Направила је три прекршаја одједном, али пресуда је донета само због кршења полицијског часа. Саобраћајни греси ове баке одлазе у редовну процедуру која није хитна и сачекаће крај ванредног стања.
Бака је запретила тужбом и полицајцима и судијама за прекршаје јер сматра да су јој ускратили основна људска права, као да није чула за ванредно стање и мере које важе за све грађане.
На улицама градова широм Србије до 17 часова могу се видети млади и средовечни људи, али и они који су „гранични случајеви” – изгледају старије али тврде да су млађи. Носе маске преко лица и нико не зна да ли имају 64 или 65 и више година, а једино је полиција овлашћена да их легитимише и провери датум рођења.
Неки од њих тврдили су да нису понели личну карту јер су само на кратко сишли из зграде до продавнице. Неношење личне карте такође је прекршај, запрећен новчаном казном.
Много је посла за судије за прекршаје ових дана широм Србије. Не смеју да изричу казне затвора, чак ни онима који су прекршили хитну меру забране приласка жртви насиља у породици, да не би довели затворе у опасност од заразе. Такви случајеви решавају се, како сазнајемо, продужавањем трајања забране приласка.
Неки прекршајни судови одредили су дежурства а неки раде 24 сата, као у Београду. На сталној су телефонској вези са дежурним патролама полиције, које их у многим случајевима зову да провере да ли је конкретан грађанин за привођење или није. Судије их питају да ли је особа задихана у 17 часова и пет минута на 20 метара од куће, па ако добију одговор да јесте, онда саветују полицајцима да такав случај не доводе у суд него да их испрате до куће.
Осамдесеттрогодишњи старац затечен је испред своје куће у селу како чисти снег са аутомобила. Полиција му није прогледала кроз прсте већ га је одвезла километрима далеко до најближег суда за прекршаје, где му је изречена ублажена казна од 25.000 динара.
Ипак, чувари реда углавном су толерантни према старијим грађанима који су затечени у близини својих домова.
– Старији људи још нису свесни да изласком из куће угрожавају свој живот. Имали смо случајеве да их полиција на изласку из куће или зграде онемогући да изађу, али и полицајце који су одлазили у продавнице уместо пензионера и доносили им намирнице на врата – каже једна судија за прекршаје.
С друге стране, има грађана који телефоном зову надлежне и „потказују” своје комшије. Јављају да се „тај и тај” налази „ту и ту” у време полицијског часа, а када полиција дође – не затекне никога на наведеном месту. Доказа о прекршају нема у таквом случају, кажу наши саговорници, јер нико не може бити ухапшен на основу дојаве, већ само ако га је полиција затекла „на делу”.
Многи пензионери збијају шале на рачун изолације. Они који су сами контактирају са драгим особама искључиво путем телефона и друштвених мрежа, али су неки случајеви „тајних веза” у доба короне пријављени полицији. Има људи старијих од 65 година, који не смеју да излазе напоље, али су ипак у непосредном контакту са особом која може да се креће и да их обиђе до 17 часова.
Многима није лако да се носе са страхом за своје и здравље најближих, па посежу за алкохолом и опијањем код куће, а поједини у пијаном стању заборављају на мере ванредног стања, крше полицијски час и праве озбиљне саобраћајне прекршаје.
– У Батајници је ухапшен 57-годишњи човек који замало није ударио аутомобилом у полицијску станицу. Нагло је закочио испред станице у време полицијског часа, са 1,81 промила алкохола у крви. Био је 12 сати на трежњењу, а када су га довели у суд за прекршаје казао је да има право да пије за своје паре. Изречена му је казна од 150.000 динара – речено нам је у Прекршајном суду у Београду.
То је казна само због кршења мере забране кретања, а због вожње у пијаном стању следи му посебан прекршајни поступак.