Кошава која је ових дана дувала и до 60 километара на сат није успела да прочисти ваздух у граду који је јуче, према свим мерењима, био веома загађен. Популарни портал „Ер вижуал” који показује квалитет ваздуха у реалном времену јуче око поднева сврстао је Београд на запањујуће прво место на листи најзагађенијих градова на свету, док се на овом списку од градова у региону близу нас нашао једино Загреб који је био на другој позицији.
И сајт „Беоеко” Градског завода за јавно здравље показивао је да има разлога за забринутост. На њему је јуче око подне стајала сличица љубичастог човечуљка који у рукама држи таблу са натписом „јако загађен”. Такав ваздух иначе може изазвати озбиљне тегобе и код осетљивих група, али и код здравих људи, па су у Заводу препоручили избегавање свих физичких активности напољу и скраћење боравка на отвореном. Још један – здравствени – разлог да останемо код куће.
Ни апликација „Сепа” Агенције за заштиту животне средине није јуче показивала оптимистичније резултате. У подне се, према њиховим подацима, најтеже дисало на Новом Београду, Врачару, Старом граду и у Обреновцу где је ваздух оцењен такође са „јако загађен”. Ни простор око Мостарске петље није могао да се подичи да је чистији јер је понео титулу „загађен”. У току дана се тај број загађујућих материја смањио, али је то било далеко од пожељног и квалитетног ваздуха који нам треба.
Многи су се питали откуд толико загађење када је велики број фирми не ради и знатно је мање возила на улицама, а управо су ово неки од главних „криваца” за то што се често налазимо на листи најзагађенијих градова у свету. Било је сумње и да је поново „прорадила” депонија Винча, али је то врло брзо демантовано јер је стање на овом највећем градском сметлишту уобичајено.
То значи да није било јачих додира метана из унутрашњости депоније и ваздуха и већег задимљења. Ако је судити по речима стручњака, изгледа да су ово загађење изазвали шпорети и ложионице на чврста горива.
– Ових дана је појачано грејање па је то највероватније разлог због чега је дошло до оваквог загађења. Осим тога, падао је и снег па је дошло и до задржавања прашине на тлу, коју је потом ветар разнео. А то је и разлог загађења на потезу од Београда до Новог Сада – рекао је Филип Радовић, из Агенције за заштиту животне средине.
Загађеност се у току дана мењала и дошло је до смањења концентрација. Према проценама стручњака, јучерашње стање ваздуха у граду могло би да се промени са порастом температура и када се смањи грејање.
Тренутно се у Србији око 60 процената становништва греје на индивидуална ложишта. Колики је тај проценат у Београду није познато, али највећи број житеља приградских општина као основно гориво за грејање и даље користи дрва и угаљ. Слика се, додуше, доста променила у последње две године када је један број суграђана прешао на гас, односно пелет, али изгледа да то још није довољан број.
Бројни здравствени проблеми
Суспендоване честице ПМ 10 добиле су назив по величини – оне имају мање 10 микрометара. Поређења ради, људска длака је „широка” 100 микрометара. Због тога оне лако продиру у плућа. Њихов састав је мешовит па се у њима налазе честице дима, чађи, киселина и делова тешких метала. Удисање ових честица може да изазове бројне здравствене проблеме од алергија, бактеријских и гљивичних инфекција, респираторних проблема…
Честице ПМ 2,5 су четири пута мање од претходних. Настају ложењем чврстих горива, у току пожара, налазе се у издувним гасовима аутомобила и авиона. Изазивају тешка плућна обољења.