Краљево – Око хиљаду ђака првака је са подручја Краљева годинама сваког септембра кретало у двадесетак основних школа, међутим последње три, четири године бележи се пад броја првака. Та појава је, како објашњава Биљана Стојановић, у градском одељењу друштвених делатности задужена за ученичка и студентска питања, овде баш забрињавајућа. Наша саговорница то поткрепљује и податком да је протекле школске године уписано свега 815 ђака првака, чак 180 мање него 2017. године и још мање ако се то упореди са неким ранијим периодом.
Стога су све празније школе па се поједина, такозвана истурена школска одељења затварају, посебно на сеоским подручјима у планинским студеничким селима, али и у поморавским насељима.
Статистика показује да није само пад наталитета узрок мањег броја малишана у школским клупама, већ и исељавање становништва
Када се погледа статистика није само пад наталитета узрок мањег броја малишана у школским клупама. Јер у годинама када су прошлогодишњи прваци рођени, а то је 2012. и 2013. на свет је те 2012. дошло близу хиљаду, а годину дана касније 1.062 малишана. И што се наталитета тиче могло би се рећи да је то за Краљево стандардан број. Али кад дође ђачко време нема толико деце у школским клупама. Очигледно да је узрок томе исељавање са овог подручја. То потврђују и статистички подаци. Рецимо, за последњих неколико година, нарочито од како је смањен број досељеника у овај град са југа Србије, знатно је већи број одсељених из Краљева у веће градове Србије или иностранство него придошлица. Током 2018. године, примера ради, у Краљево се доселило 1.312, а одселило 1.685 грађана. Просечна старост одсељених јесте 33 године, дакле радно најактивније становништво.
На ова неповољна демографска кретања локална власт реагује обећањима да ће бити заустављена програмима и мерама запошљавања. Недавно је и Снежана Прелић, директорка овдашње филијале Националне службе запошљавања, истакла да је број незапослених Краљевчана смањен чак за хиљаду, па сада њих 10.045 тражи посао. Истина, на скраћење тог списка утиче тражња радника за две недавно отворене фабрике иностраних компанија – немачке „Леони” и турске „Тај групе”. У првој је до сада запослено 950 радника, а план је да за две године ту ради око пет хиљада углавном млађих, а у другој ради 580 радника да би их, како власници овог погона истичу, до 2.023 било око 2.500.
Стога се верује да ће уз пуне производне хале наредних година у Краљеву бити и пуније школске учионице...