Куршумлија – Након што је на конкурсу Дома здравља у Куршумлији од два пријављена кандидата изабрала ћерку Анђелку Петровић и доделила јој специјализацију из дечје и превентивне стоматологије, Агенција за борбу против корупције препоручила је разрешење директорке Ураније Петровић.
Ово је друга препорука агенције о њеном разрешењу за пет година, а претходну је добила 2014. године, када је утврђено да је мимо прописа агенције запослила своју ћерку.
У решењу агенције се наводи да, одлучујући по расписаном интерном конкурсу за доделу специјализације од 12. фебруара ове године, Петровићева није обавестила ову институцију о сукобу интереса који је имала, јер је на конкурсу примила ћерку.
„Уранија Петровић је доношењем одлуке о избору своје ћерке Анђелке Петровић за упућивање на специјализацију довела себе у сукоб интереса и на тај начин јавни интерес подредила приватном, а јавну функцију искористила за стицање погодности за повезано лице што је у супротности за одредбама закона о агенцији”, каже се у решењу.
У агенцији наводе и да је Уранија Петровић као јавни функционер дужна да посао обавља тако да јавни интерес не подреди приватном и одржава поверење грађана у савесно и одговорно вршење функције, што она није испоштовала.
Директорка Петровић није била доступна за коментар, на мобилни телефон није се јављала, ни на СМС, а на фиксном телефону Дома здравља у Куршумлији када су чули да је тражи новинар „Политике”, рекли су да је директорка заузета.
Ипак, након покретања поступка пред Агенцијом, Петровићева се бранила да је све урађено по прописима, да је о рангирању кандидата одлучивала комисија која је приликом бодовања кандидата примењивала критеријуме утврђене Правилником о стручном усавршавању у Дому здравља.
„Како је на основу бодовања комисије моја Анђелка имала више бодова од другог пријављеног кандидата, донета је одлукуа којом је специјализација додељена њој, на шта је и Институт за јавно здравље у Нишу дао сагласност”, рекла је Петровићева.
Истакла је и да је конкурс био јаван, те да је сваки стоматолог запослен у Дому здравља могао да се пријави. Иначе, за Уранију Петровић постоји низ афера о којима се у јавности писало претходних година.
Током 2015. године, како је тада тврдио дотадашњи начелник стоматологије у куршумлијском Дому здравља Мирољуб Ђурић, он добија незаконито отказ као технолошки вишак, иако је имао до тада 17 година специјалистичког радног стажа, како би директорка Уранија задржала у радном односу ћерку.
Епилог је судски процес који је трајао четири године, након чега је Ђурић средином ове године враћен на посао.
Након тога, 2017. године директорка Петровић је у жижи јавности после расписаног конкурса за који је њен једини противкандидат др Томислав Арсенијевић тврдио да је „скројен” по њеној мери. И поред тога, скупштинска већина у Куршумлији је са само три гласа против, изгласала нови четворогодишњи мандат актуелној директорки.
Хоће ли и овога пута локална власт у Куршумлији остати „глува” на препоруку агенције о смени Ураније Петровић, нисмо успели да сазнамо, јер још увек није одговорено на мејл који је дописник „Политике” послао претходне недеље.