Крај сваке календарске године је за оне пензионере који стичу услов за пензију време када се запитају колико ће дуго чекати на први пензијски чек и колика ће им пензија бити. Ово питање посебно занима оне бивше запослене који су због малих плата ионако једва спајали крај с крајем, па размишљају како да преброде период док им прва пензија не буде уплаћена на рачун или им поштар не зазвони на врата.
У Фонду за пензијско и инвалидско осигурање одговарају да пензионери не треба да се брину. Законски рок за доношење решења о правима из пензијског инвалидског осигурања је до 60 дана и у више од 90 одсто случајева Фонд доноси решења у овом року. То значи да се на сваких 10 примљених захтева за девет осигураника решење о праву донесе у законском року.
На питање када се овај рок може пробити и чекање одужити, у фонду истичу да се то догађа када недостају подаци за све периоде осигурања, па се поступак продужава до обезбеђења података.
Разлози због којих се на решење чека дуже од два месеца су некомплетни подаци о стажу, зарадама и висини доприноса, а најчешће се то дешава због неуплаћених доприноса за ПИО. Поступак може да се одужи и уколико послодавац није уредно достављао Фонду ПИО пријаве М-4 за раније године, али и због непостојања правне и финансијске документације о радном ангажовању и прибављања доказа о радном ангажовању запослених који су радили ван Србије. Један од разлога је и то што се понекад дуже чека на потврђивање података о стажу у другим државама за оне бивше запослене који су део стажа остварили у иностранству.
Ако су испуњени услови за остваривање права на пензију, али се на основу чињеница и података утврђених у матичној евиденцији не може одлучити о коначном износу пензије, доноси се привремено решење о аконтативном износу пензије. У овом решењу мора бити изричито наглашено из којих разлога није могуће одредити коначан износ пензије.
У Фонду ПИО истичу да се аконтативан износ пензије одређује према подацима којима фонд располаже и усклађује се на начин предвиђен за усклађивање пензија. Након утврђивања недостајућих чињеница и података, привремено решење се по службеној дужности замењује решењем којим се одређује коначан износ пензије од дана утврђивања права на пензију.
Сходно одредбама закона, које се примењују од 30. септембра 2018. године, у случају да у року од три године од дана правоснажности привременог решења нису утврђене недостајуће чињенице и подаци, аконтативни износ пензије постаје коначан, о чему се доноси решење по службеној дужности па привремено решење постаје трајно.
На питање да ли има случајева када су пензионери разочарани износом пензије јер су очекивали више и како их убедити да су погрешили они, а не Фонд ПИО, добили смо одговор да се, сходно Закону о ПИО, пензије обрачунавају на основу података утврђених у матичној евиденцији фонда. И то на основу јасно утврђене формуле, а висина пензије директно зависи од дужине стажа и висине уплаћених доприноса за цео стаж осигураника.
Пензионери, у складу са законом, имају право да против првостепеног решења поднесу жалбу у року од 15 дана од дана пријема решења. Уколико имају било какве недоумице или им је потребно појашњење о томе на који начин се обрачунава пензије, увек се могу обратити Фонду ПИО.
Такође, у свим филијалама фонда постоји и бесплатна правна помоћ, где сви грађани могу добити одговоре, појашњења и упутства у вези са остваривањем права из ПИО.