Истраживања показују да се паметни телефони чешће кваре него раније, па је проценат кварова са 3,5 одсто у 2004. години порастао на 8,3 одсто 2012. године. Због ових, али и свих других уређаја за које су потрошачи приметили да им се скраћује рок трајања, Европска комисија тренутно спроводи истраживање о трајности кућних уређаја, попут фрижидера, штампача, компјутера...
Чак 77 одсто грађана ЕУ се изјаснило да више воли да поправи постојећи уређај, него да купује нови. Због тога је, сматрају европарламентарци, неодговорно да на тржишту нема довољно резервних делова. Због ситног квара на кућним уређајима потрошачи морају да купују нови.
– Анкете су показале да су потрошачи вољни платити више за уређај који ће трајати дуже. На пример, ако би били сигурни да ће им машина за веш трајати две године дуже, купци су спремни платити производ и 100 евра више. Увођење минималне ознаке трајања производа довело би, тако, до повећања продаје оваквих уређаја за 55 одсто – објашњава Биљана Борзан, хрватска европарламентарка која је изабрана за известиоца за одрживу производњу на јединственом тржишту ЕУ.
Она објашњава да је у Француској законом забрањено уграђивање кварова у уређаје, а у Шведској се дају пореске олакшице потрошачима који уређаје носе на поправку. Борзанова сматра да би такве мере требало увести и на нивоу ЕУ. Навела је и како је велики утицај овог отпада за животну средину и, због сталног гомилања из године у годину, постаје немерљив. Истраживања су показала да је поправак производа делотворнији чак и од рециклирања производа, јер се на тај начин ствара више од 10.000 нових радних места, а и бољи је утицај на околину. Биљана Борзан је до сада више пута истицала да је потребно више радити на овој области, јер се уређаји често кваре одмах по истеку гаранције. Европска комисија је, да подсетимо, почетком октобра усвојила Директиву о еко-дизајну, и то за десет категорија кућних апарата. Ови прописи ће, у циљу заштите животне околине, од произвођача захтевати већу енергетску ефикасност, дужи век трајања и гарантне рокове. Претпоставља се да би нови еко-дизајнирани производи уштедели скоро 730 милиона кубика воде до 2030. године и 46 милиона тона гасова узрочника стаклене баште.
Додатно, у истом временском периоду би се годишње уштедела дванаестомесечна потрошња струје једне Данске и око 150 евра по домаћинству у Европској унији.
Произвођачи ће, поред ефикасности и дужег рока трајања беле технике, морати да обезбеде и сервис и поправку апарата, тако да ће компаније морати да располажу резервним деловима за фрижидере минимум седам година, за машине за прање судова или веша по десет година.
Одредбе такође предвиђају да је максималан рок за достављање резервних делова потрошачима 15 дана. ЕУ мере еколошког дизајна односиће се само на производе који ће бити пласирани на тржиште ЕУ, независно од тога где се производе, тако да државе које нису чланице нису у обавези да примењују правила.
Сигурни док траје гаранција
Према ранијем истраживању Европског потрошачког центра, кућна техника, иначе, није истог квалитета као некада. Нове технологије подразумевају више електронике и другачије материјале, а потрошачи и потрошачка удружења сумњају и у лошу пословну праксу произвођача и покушавају да докажу да се уређаји планирано кваре управо када им истекне гаранција.
Тако је машина за веш некада трајала и више од 20 година, данас највише пет, пегла четири, фрижидери и шпорети од седам до 10 година, показало је ово истраживање.
Купци су сигурни ипак само док траје гаранција, јер у том периоду и у случају квара не плаћају поправку, док се мали кућни уређаји попут пегли, фенова за косу или телефона одавно не носе код мајстора. И даље је на тржишту таква пракса да, када прође гаранција, углавном се поправљају уређаји више класе, то јест они који су скупљи.