После писања „Политике” о случају дечака И. Ђ. који је, како је утврдио Европски суд за људска права у Стразбуру, мучен 2012. године у београдском вртићу „Скадарлија” када му је васпитачица наредила да се скине го и тако седи пред другарима из групе, држава ће исплатити још нешто мање од 1.400 евра, колико му је остала дужна због погрешног обрачуна нематеријалне штете.
Подсетимо, Србија се после одлуке суда у Стразбуру, обавезала да дечаку на име нематеријалне штете исплати 7.500 евра, али је на његов рачун уплаћена знатно мања сума.
– Државно правобранилаштво послало је 18. новембра допис којим констатује да је поново проверило примедбе на исплату и утврдило да су оне основане и да је потребно детету исплатити још 1.389,13 евра. Утврђено је, како се наводи у допису правобранилаштва, да је у износ нематеријалне штете неосновано урачунат износ судских трошкова, али и трошкова неблаговременог извршења пресуде. Занимљиво је да су идентичне примедбе на обрачун раније одбијене – каже за наш лист дечаков заступник Војин Биљић.
Према сазнањима нашег листа, оба дописа (и онај којим су примедбе одбачене и онај којим се оне усвајају) потписала је заступник Србије пред судом у Стразбуру Зорана Јадријевић Младар. Занимљиво је и да се, пошто су примедбе дечаковог пуномоћника одбијене, он није поново обраћао правобранилаштву.
Државно правобранилаштво је, по свему судећи, проверило обрачун тек пошто је „Политика” објавила причу о тада седмогодишњем дечаку, његовом мучењу и неисплаћеном целокупном износу.
Због немилог догађаја који се одиграо 18. априла 2012. године у вртићу Предшколске установе „Дечји дани”, Србија ће остати уписана као једна од ретких држава коју је Европски суд уписао у списак земаља у којима је забележено мучење детета, а да се оно није догодило током ратних дејстава.
– Треба нагласити да у конкретном случају никоме није било стало до новца, него да се исправи грешка због које су дечак и његови родитељи осетили додатну пониженост – нагласио је Биљић.