Двојица од четворице, осумњичених да су продајом пројеката и других важних техничких докумената које припадају ужичком предузећу „Први партизан”, а односе се на производњу оружја и муниције калибра 12,7 мм, С. Д. и Д. Г. саслушани су јуче у београдском Вишем јавном тужилаштву и бранили су се ћутањем. Тужилаштво је предложило да им се одреди притвор до 30 дана. Преостала двојица осумњичених, како је за „Политику” речено у тужилаштву, биће саслушани данас.
У заједничкој акцији БИА, ВОА и виших тужилаштава у Београду и Краљеву, пре два дана, ухапшена су тројица радника ужичког „Првог партизана” и држављанин Северне Македоније Шефћет Д. Осим македонског држављанина, полиција је привела Боривоја Г. из Ужица, бившег инжењера у тамошњем предузећу, Небојшу И. из Пожеге, конструктора у погону за алате и машине и Милована М., активног инжењера у „Првом партизану”. Четворица осумњичених се, пријавом која је поднета против њих, терете за злоупотребу положаја одговорног лица и давање мита. Сумња се да је требало да за овај посао окривљени радници „Првог партизана” добију 60.000 евра.
– Муниција овог калибра користи се у сукобима широм света и зато је толико тражена. Иако је реч о једноставном производу, сваки произвођач, као пословну тајну, чува податке попут врсте барута, материјала од којих су направљени чаура, зрно и ударна каписла овог метка. Такође, и детаљи процеса производње било ког метка, без обзира на њену масивност, свакако су нешто што свака фабрика муниције не жели да подели са јавношћу, односно могућом конкуренцијом. Ова муниција производила се искључиво у „Првом партизану”, а њеном продајом остваривана је велика добит – објашњава „Политикин” саговорник близак истрази.
Према његовим речима на основу оперативних сазнања БИА и Вишег јавног тужилаштва у Београду и Краљеву, двојица садашњих и један бивши радник „Првог партизана” су из фирме током дужег временског периода недозвољено присвајали и износили техничку документацију, предавали је представницима конкурентских предузећа и за то добијали новац.
– Акција откривања и праћења осумњичених трајала је неколико месеци, а почела је када су истражни органи добили информацију да из ужичке фабрике муниције „цуре” поверљиви подаци – наводи наш саговорник.
До сада прикупљене чињенице, према његовим речима, указују на то да се Боривоје Г. више пута налазио са Шефћетом Д, власником скопске фирме „Арс груп”, како би се са њим договорио где и на који начин да му преда поверљиву пројектно-техничку документацију о производњи муниције калибра 12,7 мм. Македонски држављанин је, према незваничним информацијама, поменуту документацију намеравао да искористи за израду машина које би производиле муницију наведеног калибра у фабрикама у Македонији и Катару, у којима је Шефћет Д. имао удео.
– Сазнања којима располажемо показују да је за договорени посао, Боривоје Г. требало да добије 60.000 евра. Половина од договорене суме му је, према истим подацима, исплаћена средином прошлог месеца када су се њих двојица састала у хотелу у центру Београда – објашњава наш саговорник.
Истовремено са прекјучерашњим хапшењем Боривоја Г. и македонског држављанина у Београду, по налогу надлежних тужилаштава у Пожеги и Ужицу, полиција је у овим градовима ухапсила Небојшу И. и Милована М, због сумње да су бившем колеги дали документацију о производњи муниције калибра 12,7 мм за шта су добили одређени новац.
Муниција поменутог калибра, како наводи наш саговорник из војне индустрије, користи се за митраљезе и снајперске пушке великог домета и тражен је производ на светском тржишту наоружања.
Погон за израду чаура калибра 12,7 мм у „Првом партизану” отворен је 2014. године на месту некадашњег предузећа „Гама”. Производња се обавља у две реконструисане хале, а вредност инвестиција тада се процењивала на 3,7 милиона евра. Производи ужичког „Првог партизана” извозе се у 90 земаља света, а велики део у САД.